niedziela, 30 grudnia 2018

Dwanaście Życzeń

Tytuł: Dwanaście Życzeń
Autor: Karolina Głogowska & Katarzyna Troszczyńska
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 319
Wydawnictwo: W.A.B.

"Wbrew temu, co powiedziała, Róża jest dziś kwintesencją życia. W końcu to poniedziałek, najpiękniejszy dzień tygodnia, bo w poniedziałkowe poranki odbywają się lekcje tanga. I może, tak jak ostatnio, przyjdzie on? I Róża odważy się zadać mu pytanie, które nie opuszcza jej od tygodnia."


Dagna jest młodą kobietą, dla której całym życiem jest kariera. Wstydzi się swojego pochodzenia i rodziny i nie pragnie do nich wracać, pomimo że matce bardzo na tym zależy. Z kolei jej siostra jest typową wiejską kobietą. Zarówno prowadzi swój dom jak i pomaga rodzicom, ale nie czuje się do końca spełniona. Matka nie potrafi być wdzięczna, mąż i dzieci nie dają jej tyle szczęścia co dawniej. Zlecenie telewizyjne z pracy Dagny sprawi, że siostry będą miały okazję skonfrontować wszystkie swoje żale i rozwiązać problemy, by móc potrafić się świętami.

  
 "Twarz się zmienia, ale spojrzenie nie."

Baśka, jako mała dziewczynka została porzucona przez ojca, który postanowił odejść do nowej żony i drugiej córki. Nie było go na żadnych urodzinach czy przedstawieniach w szkole. Kiedyś jako dziewczynka płakała. Teraz zapomniała jak to jest. Już nie czuje do niego żadnej miłość i niczego nie oczekuje, ale to właśnie teraz ojciec pragnie spędzić z nią święta. Zaprasza ją do siebie, do swojego domu, w którym mieszka wraz ze swoją rodziną. 

Pola, ta druga córka, ukochana córka, również przeżywa dramat. Właśnie porzucił ją narzeczony. Miała spędzić święta jako szczęśliwa mężatka z ukochanym, a została sama. Teraz planuje samobójstwo. 


"Chcesz naprawić dwadzieścia cztery lata w dwa dni?" 

Dwanaście życzeń to nie jakoś specjalnie wymagająca lektura, ale niezwykle wartościowa i 
poruszająca bardzo ważne problemy, odrzucenie, niespełniona miłość, nieszczęśliwe związki, brak właściwego celu w życiu, ucieczka. Powieść pokazuje, że święta to ten magiczny czas, w którym 
skumulowane żale gromadzone od lat i emocje w końcu znajdują ujście i nadchodzi wybaczenie, by 
móc właściwie przeżyć czas Bożego Narodzenia.

 
Za książkę serdecznie dziękuję wydawnictwu W.A.B.

Moja ocena:
9/10

4 komentarze:

 1. Będzie musiała chyba poczekać do przyszłego roku, bo w tym już nie dam rady jej przeczytać. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie przeczytałabym tę książkę. Może w przyszłym roku się uda. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam że tych świątecznych obyczajówek mam już po dziurki w nosie - to chyba jednak nie mój ulubiony klimat:D
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dam chętnie szansę tej książce, ale czuję, że dopiero przed przyszłymi świętami :)

  OdpowiedzUsuń