czwartek, 12 września 2019

Enola Holmes

Tytuł: Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza
Tytuł oryginału: Enola Holmes and the Case of the Missing Marquess
Cykl: Enola Holmes (1)
Autor: Nancy Springer
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 240
Wydawnictwo: Poradnia K

"Bardzo chciałabym wiedzieć, dlaczego mama wybrała mi imię „Enola”, które czytane wspak daje angielskie słowo „alone”, czyli „sama”. Mama uwielbiała, i prawdopodobnie nadal uwielbia, anagramy i szyfry, więc musiała jej przyświecać jakaś myśl. "

Enola to siostra sławnego Sherlocka Holmesa. Nigdy nie miała okazji poznać swych starszych braci. Kiedy w dniu jej czternastych urodzin znika jej matka, Enola zawiadamia ich i prosi o pomoc w znalezieniu kobiety. Wbrew woli jej opiekunów, na których teraz spadła za nią odpowiedzialność, dziewczynka ucieka do Londynu, by odszukać swoją matkę. 

  
"Doskonale sobie poradzisz sama, Enolu

Buntownicza dziewczynka przekona się jak wygląda życie samotnej kobiety w wielkim mieście. Poszukiwana przez najsławniejszego detektywa i wielu przestępców, zostaje uwikłana w porwanie młodego markiza. Musi uciekać przed złoczyńcami i wszelakim niebezpieczeństwem. Natknie się również na kolejną sprawę kryminalną. A wszystko po to, by nie trafić do szkoły z internatem, odzyskać swoją matkę i udowodnić swoją wartość.

  
"Już dawno temu odkryłam, że jazda na rowerze umożliwia człowiekowi myślenie bez obawy, że ktoś będzie się przypatrywał wyrazowi jego twarzy.

Trochę się obawiałam, że Enola Holmes będzie dla mnie zbyt dziecinna, bo przecież to jeszcze dziecko. Okazało się jednak zupełnie inaczej. Enola, choć zaledwie czternastolatka, to tak przebiegła dziewczyna, że sama nie poradziłabym sobie aż tak dobrze i nie wiem czy miałabym w sobie tyle odwagi co ona. Podziwiałam ją przez całą jej przygodę i nie mogłam wyjść z podziwu nad jej geniuszem. Ta dziewczynka była tak podobna do Sherlocka, a jednocześnie miała w sobie niespotykaną wrażliwość. Śledzenie jej historii było przyjemnością.

 Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Poradnia K.

Moja ocena:
9/10   

6 komentarzy:

 1. Jakoś wcześniej o niej nie słyszałam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno seria znajdzie wielu swoich zwolenników. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi ciekawie. Widziałam już tę książkę, ale dopiero na Twoim blogu o niej przeczytałam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Posiadam e-book, ale nie miałam okazji jeszcze czytać. Jednak widzę, że koniecznie muszę ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń