czwartek, 13 grudnia 2018

Konan Destylator

Tytuł: Konan Destylator
Cykl: Mistrzowie Polskiej Fantastyki (20)
Autor: Andrzej Pilipiuk
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 320
Wydawnictwo: Fabryka Słów

"- Bo widzisz, z olejami silnikowymi to nie tak prosto - tłumaczył Jakub przyjacielowi. - Są takie bardziej naturalne i takie bardziej syntetyczne. Jedne strawisz, inne przelecą przez organizm. Jak się strawią, to dobrze. Jak przelecą, to w zasadzie też dobrze, byle umeblowania z brzucha nie wyrwały. Tylko trzeba by poeksperymentować, które można zastosować do smażenia, a których lepiej nie."


Jakub Wędrowycz to przerażający wiekowy ochlapus, wiejski egzorcysta, bimbrownik i kłusownik, porażający otoczenie wyglądem, zapachem i kulturą osobistą – a raczej jej brakiem. W towarzystwie równie odrażających kumpli pije, produkuje samogon, wdaje się w awantury oraz wypełniając wolę przodków regularnie likwiduje przedstawicieli wrogiego rodu – Bardaków.


"-Wieś ma swoje niezaprzeczalne uroki, ale warto czasem poszerzyć horyzonty i zakosztować cywilizacji, choćby na miarę powiatowego Chełma."

W postaci Wędrowycza jak w soczewce skupiają się wszelkie możliwe polskie wady, przywary i stereotypy – ale jego chamstwo, wieśniactwo, buractwo, brak rozterek i hamulców moralnych oraz bogaty arsenał broni i materiałów wybuchowych zapewniają mu przewagę nad każdym przeciwnikiem.


 "Nawet w tak piękny letni poranek wokół nas czai się zło, podłość i zdrada." 

Konan Destylator to zbiór aż 16 opowiadań o wojsławickim bimbrowniku i egzorcyście. Poprzednia część nie zrobiła na mnie zbyt pozytywnego wrażenia. Konan Destylator to lektura, która mniej mnie irytowała. Może to ze względu na moje lekkie przyzwyczajenie do stylu autora, a może rzeczywiście była lepsza. Niemniej jednak wciąż nie jestem zbytnio przekonana do twórczości Pilipiuka.

Moja ocena:
6/10  
  

6 komentarzy:

 1. Różne opinie czytałam o twórczości autora i chciałabym za jakiś czas się z nią zapoznać, żeby wyrobić sobie własne zdanie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś nie jestem przekonana co do tej pozycji.
  Serdecznie pozdrawiam.
  www.nacpana-ksiazkami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Z Panem Pilipiukiem spotkałam się przy okazji serii "Oko Jelenia", niestety nie byłam w stanie zdzierżyć jego skrajnie prawicowych poglądów wyskakujących na mnie z co drugiej strony. Panu Pilipiukowi mówię nie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam nic z tej serii i...jakoś ostatnio mnie nie kusi...
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiem że to klasyk ale muszę w końcu znaleść na niego czas !!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale jeśli o niego chodzi wiem że nie są najlepiej oceniane ale zakochałem się w Dziennikach Norweskich <3

  OdpowiedzUsuń