czwartek, 27 sierpnia 2020

Historia Książki

Tytuł: Historia Książki. Od glinianych tabliczek po e-booki
Tytuł oryginału: The History of The Book in 100 Books. The Complete Story, From Egypt to e-book
Autor: Roderick Cave & Sara Ayad
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 288
Wydawnictwo: Arkady

"Choć handel książkami oraz umiejętność pisania i czytania w czasach średniowiecza w Europie mocno podupadły, mnisi pracujący w skryptoriach ocalili wiele klasycznych dzieł. A wraz z nadejściem renesansu skrybowie i artyści stworzyli książki, którym żadna dotychczasowa nie dorównała swoim pięknem."

Niektórzy uważają, że pojawienie się e-booków oznacza rewolucję. Ale czy nie tym samym było pojawienie się tekstu na papierze albo wynalezienie druku? Być może książki papierowe za jakiś czas znikną niczym gliniane tabliczki babilońskie albo zwoje papirusów egipskich. Niemniej jednak pismo to jeden z najwspanialszych wynalazków ludności.
"Jak długa powinna być powieść?"

W tomie tym autorzy prezentują 100 książek pochodzących z całego świata i poświęconych najróżniejszym tematom, które dobrano tak, by pokazać najważniejsze etapy rozwoju produkcji książki albo przypomnieć pozycje, które miały największe znaczenie w jej historii. Wspaniale ilustrowany tom jest rozkoszą dla oczu i zarazem fascynującym świadectwem liczącego wiele tysięcy lat dążenia ludzkości do przekazywania idei i wiedzy.*


"Kronika Norymberska była kosztowną książką, słynną ze swych licznych i starannie wykonanych ilustracji." 

Tą książkę cechuje przede wszystkim różnorodność. Wszystko przedstawiono chronologicznie, a każdy temat opatrzony został samymi perełkami. Autorzy pokazali tutaj najbardziej niesamowite okazy i to w taki sposób, by były jak najróżniejsze. Dzięki tej książce poznałam najróżniejsze style. Wcześniej nie wiedziałam, że były książki w postaci sznurków, albo że pierwszy druk muzułmański powstał w Europie. Te i wiele innych ciekawostek znajdziecie w tej niesamowitej książce.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Arkady.

Moja ocena:
9/10   

3 komentarze:

  1. Widziałam kiedyś w empiku tę książkę "Książki, które zmieniły świat" - mega wydanie! Pragnę :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Obie książki, chcę dorwać w swoje ręce.

    Książki jak narkotyk

    OdpowiedzUsuń