sobota, 1 sierpnia 2020

Liternictwo

Tytuł: Liternictwo. Sztuka Pięknego Pisania
Autor: Gabri Joy Kirkendall & Laura Lavender & Julie Manwaring & Shauna Lynn Panczyszyn
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 144 
Wydawnictwo: Arkady

"Z czasem, w miarę ćwiczeń, wypracujesz własny, niepowtarzalny charakter kaligraficznego pisma. W naturalny sposób odkryjesz pewne litery, kształty i pociągnięcia, jakie uznasz za najlepsze. Być może spodobają ci się wielkie litery z mnóstwem zawijasów i wstęg."

Studiuję historię i na tym roku miałam najpierw paleografię, a potem neografię. Polegało to na tym, że musiałam odczytywać teksty spisane po łacinie i polsku, zazwyczaj fragmenty kronik lub dokumenty. Wszystko to zostało spisane pismem kaligraficznym. Teraz przyszedł czas, bym sama nauczyła się sztuki pięknego pisania...

  
"A teraz... Niech się wije!" 

Liternictwo to książka, w której przedstawione są różne rodzaje pisma. Wszystko zaczyna się od materiałów piśmienniczych, różnych stylów pisania - minuskuła, majuskuła. W tym momencie zabrakło mi jednego -  krótkiej historii tych czcionek, choćby w kilku zdaniach, bo to może być dla wielu czytelników ciekawe. Za to bardzo profesjonalnie autorzy podeszli do nauki pisma. Bardzo dokładnie jest wytłumaczone jak należy pisać, a także znajduje się wiele pożytecznych wskazówek. Dalej pokazane są pomysły do czego to pismo może zostać wykorzystane. 

Ta książka to nie tylko nauka pięknego pisania, ale także tworzenia niezwykłych wzorów i mnóstwo inspiracji na wykonywanie pięknych rzeczy w różnych stylach z użyciem przeróżnych narzędzi. Zdecydowanie polecam.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Arkady.

Moja ocena:
9/10   

2 komentarze: