czwartek, 27 sierpnia 2020

Książki które zmieniły świat

Tytuł: Książki które zmieniły świat
Tytuł oryginału: Books That Changed History
Autor: praca zbiorowa
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 256
Wydawnictwo:  Arkady


"Pojedyncza iluminowana
 litera na karcie leżącej przed mnichem ma już ciemnozłoty kształt. Po wielu godzinach pociągnięcia farbą zmieniają się w obrazek, który będzie lśnił przez setki lat."


Uwielbiam książki i myślę, że Wy także. Inaczej nie zaglądałybyście do mnie tak często. Często gonimy za nowościami, wyczekujemy premier, a co z książkami, które zostały napisane już dawno i zmieniły świat? Czy znamy je wszystkie?

  
"A później, w ciągu stu lat, książki zawędrowały do zwykłych domów." 

Początkowo książki dostępne były tylko dla elity. Zwykli ludzie nie potrafili czytać. Popularyzacja książki nastąpiła bardzo późno. Które książki zmieniły świat. Tymi pierwszymi były zwoje i kodeksy. One ustalały prawo i stanowiły prawne dokumenty. Później nastały książki drukowane, które pełniły podobną rolę. Znaczną rolę ogrywały także ewangeliarze i inne książki o podłożu religijnym. Wśród późniejszych książek znalazł się m.in.Mały Książę i Don Kichote.

  
"Nie mam zwyczaju twierdzić niczego z pewnością na podstawie zaledwie jednej czy dwóch obserwacji." 

Książki, które zmieniły świat to zbiór ponad osiemdziesięciu rzadkich dzieł pisanych. Można tu znaleźć iluminowane manuskrypty, teksty buddyjskie, kanony medycyny czy teksty Newtona. Większość z tych ksiąg była mi zupełnie nieznana, a tylko kilka z nich czytałam. I niewiele też z nich ktokolwiek czytał i raczej też nie przeczyta, ale zdecydowanie warto o nich wiedzieć dla samej wiedzy.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Arkady.

Moja ocena:
9/10   

6 komentarzy:

 1. To musi być naprawdę ciekawą publikacja. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Oczywiście:) Ja preferuję klasyków: Kafka, Dostojewski, Duma. I do nich najczęściej powracam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię klasyki, ale sięgam z reguły po takie znane tytuły. Tutaj wiele znalazłabym wiele dotąd mi nieznanych :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak już wspominałam przy poprzedniej recenzji planuję tę książkę przeczytać.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś chciałam przeprowadzic projekt czytania takich właśnie najwazniejszych książek, które zmieniły świat, znalazłam nawet ładną listę tytułów w internecie, ale jak na pierwszym miejscu zobaczyłam Biblię to wymiękłam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że to świetna publikacja, idealna do przeczytania na jesienne wieczory. Będę o niej pamiętać!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń