środa, 26 sierpnia 2020

Historia Ludzkiej Chciwości

Tytuł: Historia Ludzkiej Chciwości
Autor: Krzysztof Opolski & Krzysztof Turowski
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 200
Wydawnictwo: Arkady

"Pieniądz jest spiżarnią najszlachetniejszej siły w naturze, bo ludzkiej pracy. On jest sezamem, przed którym otwierają się wszystkie drzwi, jest obrusem, na którym zawsze można znaleźć obiad, jest lampą Aladyna, za której potarciem  ma się wszystko, czego się pragnie. Czarodziejskie ogrody, bogate pałace, piękne królewny, wierna służba i gotowi do ofiar przyjaciele, wszystko to ma się za pieniądze..."

Chciwość to nasza słabość i próżność, czy może roztropność i robienie zapasów na gorsze czasy niczym wiewiórka? Pieniądz towarzyszy nam od bardzo dawna. Według historyków wynaleźli go Fenicjanie. Pozwoliło to na łatwą wymianę handlową, ale czy nie odpersonalizowało kontaktów. Właśnie nad takimi zagadnieniami zastanawiają się autorzy. Ale i nie tylko...

  
"Może nawet sól jest lepsza od złota - bo złoto dzieli, a sól łączy." 

Historia pieniądza, banków, rozwoju gospodarczego opisy wielu zdarzeń historycznych, aspektów ekonomicznych, ciekawych faktów, mnóstwa zdań o pieniądzu powiedzianych przez wielu ludzi, wiele anegdot, afery pieniężne... To wszystko można tutaj znaleźć. A to wszystko okraszone tematycznymi ilustracjami i cytatami.

   
 "Dorośli są zakochani w cyfrach"

Historia ludzkiej chciwości to szalenie ciekawa książka. Jedynie do czego mogłabym się przyczepić, to forma. Tutaj jest cały czas dialog między autorami. Niesłychanie mnie to irytowało, bo zwyczajnie nie cierpię tej formy. Ale poza tym wszystko mi się podobało. Nawet odrobinę te dialogi, bo były ciekawe. Autorzy mieli często bardzo interesujące spostrzeżenia. Te wszystkie cytaty, o których wspomniałam wcześniej dopełniały całości, podobnie jak obrazy sprzed wieków. Historia ludzkiej chciwości to książka, z której można się wiele dowiedzieć i trochę zastanowić nad tą chciwością...

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Arkady.

Moja ocena:
8/10  

5 komentarzy:

 1. Nie przepadam za taką formą książek, gdzie są same dialogi. Dlatego spasuję, choć tematycznie wydaje się ciekawie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, właśnie ja mam ten sam problem. Strasznie irytuje mnie taka forma.

   Usuń
 2. To wbrew pozorom może być kawał naprawdę fajnej lektury. Jak wpadnie w moje czytelnicze łapki, to z pewnością przeczytam!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. To może być naprawdę ciekawa książka. Sprawdzę ją w wolnej chwili.

  OdpowiedzUsuń