niedziela, 16 maja 2021

Na zdrowy rozum

Tytuł: Na zdrowy rozum. Dlaczego podejmujemy nieracjonalne decyzje
Tytuł oryginału:
Sway. The Irresistible Pull of Irrational Behavior
Autor: Ori Brafman & Rom Brafman
Cykl: Inwestuj w siebie (6)
Rok wydania: 2021
Licza stron: 192
Wydawnictwo: Kompania Mediowa

 "Kiedy „piękna” kobieta gawędziła z tajemniczym nieznajomym, odruchowo reagowała na sygnały przez niego wysyłane. Mimowolnie przejmowała cechy przypisywane jej przez interlokutora. Badacze wyjaśniają: – To, co początkowo było rzeczywistością tylko w umysłach mężczyzn, stawało się realne w zachowaniu kobiet."

Zdarzało się Wam czasami podejmować nieracjonalne decyzje. Ja czasami sama łapię się na tym, że zachowuję się nieracjonalnie i sama za bardzo nie wiem dlaczego zachowałam się tak, a nie inaczej. Skąd się to bierze i jak się przed tym bronić?"Kobieta podświadomie przechwytywała cechy „ślicznotki”, jakimi obdarzył ją mężczyzna, i dostosowywała do nich swoje postępowanie."

Co ci odbiło? Postradałeś zmysły? Rozum ci odjęło? Chyba każdy z nas kiedyś słyszał takie słowa lub sam tak mówił. Dlaczego, kiedy coś sobie wmówimy, nie umiemy w porę się wycofać, nawet wiedząc, że brniemy w stronę przepaści? Co sprawia, że postępujemy nieracjonalnie i często przez to dużo tracimy? Dopasowujemy się do większości, tkwimy w toksycznym związku, zamykamy oczy na oczywistości, które przeczą temu, co zdążyliśmy sobie wbić do głowy, wybieramy błędne rozwiązania, przestajemy wierzyć własnym zmysłom, dajemy sobie wmówić bzdury... Gdybyśmy wiedzieli dlaczego, pewnie potrafilibyśmy się oprzeć działaniu tajemnych sił, które powodują, że podejmujemy nieracjonalne decyzje. Lepiej poznać je zawczasu, by im nie ulegać i zachować zdrowy rozsądek.*

 
"Innymi słowy, kojarzone z urodą kobiety zaczynały siebie odbierać jako atrakcyjne i okazywać „urodę” podczas konwersacji."

Bracia Brafman to duet psychologa i ekonomisty. W swojej książce próbują przedstawić irracjonalne zachowania, znaleźć ich przyczyny, motywy kierujące człowiekiem i pokazać jak ta hitoria mogłaby się potoczyć, gdyby człowiek zachował się racjonalnie, a to wszystko na przykładach autentycznych wydarzeń, czy to lekarza, który nie uratował życia dziecka, czy pilota, który doprowadził do katastrofy. Autorzy profesjonalnie i fachowo podeszli do tematu rozpracowując każdą historię bardzo dokładnie i pokazując jak można było tego uniknąć. Wszystko zostało szczegółówo przedstawione w bardzo przystępny sosób, dzięki czemu łatwo można rozumieć co autorzy chcą przekazać czytelnikowi. Czego ja dowiedziałam się z tej książki? Każdy z nas czasami działa irracjonalnie, nawet najbardziej inteligenty czy uczony człowieki zdarzają się takie stuacje, że nie jesteśmy zachować tej zdrowej równowagi tylko podejmujemy głupie decyzje.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Kompania Mediowa.

Moja ocena:
8/10

*opis wydawcy


4 komentarze:

 1. Spasuję, bo kompletnie nie widzę siebie podczas czytania tej książki. Nie przepadam za poradnikami wszelkiej maści. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Raz na jakiś czas czytam tego typu poradniki ❤

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem czy po nią sięgnę, bo z poradnikami zazwyczaj mi jest nie po drodze.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam tę publikację w swojej biblioteczce i na pewno będę ją czytała.

  OdpowiedzUsuń