niedziela, 30 maja 2021

Elżbieta i Essex

Tytuł: Elżbieta i Essex
Tytuł oryginału: Eliabeth and Essex
Autor: Lytton Strachey
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 221
Wydawnictwo: MG

"Reformacja w Anglii była wydarzeniem nie tylko religijnym, ale i społecznym. Duchowy kształt średniowiecza został rozbity, a przewrót niemniej doniosły i niemniej zupełny objął wewnętrzny układ życia świeckiego, sięgając aż do sfer rządzących. Zniknęli rycerze i duchowni, którzy dzierżyli władzę przez długie wieki (...)."

 

Uwielbiam mądre, odważne, waleczne, dzielne i niezależne kobiety. Taka właśnie była Elżbieta I Tudor. Ale nie była jedynie władczynią i znakomitym politykiem, ale też kobietą z ogromnym sercem, które potrafiło kochać i pragnęło miłości.


 "Serce Elżbiety topniało pod wpływem komplementów (...)."

Pierwszą miłością Elżbiety był Robert Dudley, a ich płomienny związek skończył się wraz z jego śmiercią w 1588 roku. Niedługo potem poznała młodego, o trzydzieści cztery lata młodszego od siebie hrabiego Essex. Ten romans był niemniej burzliwy od poprzedniego i jeszcze bardziej barwny.

 

"A jednak, mimo wszystko, czy nie warto zaryzykować?"

Elżbieta to jedna z niewielu władczyń, które szczerze podziwiam i  cgętnie dowiaduję się czegoś nowego. Jest to chyba moje pierwsze spotkanie z biografią, a właściwie ułamkiem biografii tej królowej. I muszę przyznać, że bardzo udane. Historia została świetnie przedstawiona, bardzo dobrze napisana, tak, że ciekawie się ją czyta, a co najważniejsze, na końcu zamieszczona jest bibliografia. Mnóstwo tu szczegółów, dokładnych opisów... Książkę czytałam z prawdziwą przyjemnością.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu MG.

Moja ocena:
9/10
 


7 komentarzy:

 1. Myślę, ze ta książka również i mi może się spodobać. Dlatego będę ją miała na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam serdecznie ♡
  Wspaniała recenzja. Niestety nie znam książki i nie wiem czy zwróciłabym na nią uwagę, ale po twoim cudownym wpisie mam ogromną ochotę ją przeczytać i pewna jestem, że idealnie trafi w mój gust :)
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 3. Zachęciłaś mnie bardzo do pezeczytania tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię czytać biografie ❤

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię czytać o tym okresie Anglii. O Elżbiecie i jej siostrze, która czesto jest pomijana.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 6. Może kiedyś, bo czasami lubię czytać o władczyniach. :)

  OdpowiedzUsuń