piątek, 18 maja 2018

Patrz jak tańczę

Tytuł: Patrz jak tańczę
Tytuł oryginału: Girl Through Glass
Autor: Sari Wilson
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 352
Wydawnictwo: W.A.B.


"Okropnie jest być w ten sposób wyróżnioną, cały czas czuć na sobie czyjś wzrok. To cudowne, ale równocześnie okropne. Coś dzieje się wtedy z twoim wnętrzem- masz wrażenie, że nie należysz już do siebie. Szwy puszczają i części zaczynają wyłazić."Życie Miry jest ciężkie i... dziwne. Jej rodzice się rozstają. Zachowują się co najmniej... dziwnie. Dziewczynka nie potrafi sobie ze wszystkim poradzić. Emocje w niej buzują. Ale tańczy. Bo to pomaga jej zapomnieć. Poznaje starszego mężczyznę, jedyną osobę, której ufa. Maurice fascynuje ją, a on kocha patrzeć jak ona tańczy. Wkrótce Mira zostaje przyjęta do prestiżowej szkoły baletowej, której dyrektor wiąże z młodą uczennicą wielkie nadzieje. W miarę upływu lat relacja Miry z Maurice’em staje się coraz bardziej intensywna, co naznaczy ich piętnem na całe życie."Upadłaś. Upadłaś pięknie."
Kate jest profesorem tańca w college'u. Przez chwilę słabości przeżywa namiętną chwilę ze swoją studentką. Może to zagrozić jej karierze, a także precyzyjnie ułożonemu planowi na życie. Kiedy Kate otrzymuje list od mężczyzny, którego długo uważała za zmarłego, musi wrócić do dramatów z przeszłości, o których dawno już zapomniała. 
 
  "Życie tancerki, która nie odnosi wielkich sukcesów, przypomina życie z nałogiem."

Ta książka jest... mocna. Nie wiem jak inaczej ją określić. Jest specyficzna, bo opowiada o artystce. Nie mogłaby być zwykła. To opowieść o życiu w wielu jego akceptach. O dzieciństwie. O dojrzewaniu. O pasji. O marzeniach. O poznawaniu. O tańcu. O balecie. O bliskości. O zaufaniu. O cierpieniu. O pięknie. Są dwie bohaterki. Dziecko. Kobieta. Otacza je aura tajemniczości. Autorka porusza trudne tematy. Są one jednak przedstawione w taki sposób, że nie męczą, a tylko pogłębiają ciekawość, by je zgłębiać. Książka niezwykle ciekawa, nieco smutna i melancholijna.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu W.A.B.

Moja ocena:
9/10  

2 komentarze:

  1. Myślę, że książka trafia w moje gusta.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem w trakcie mam nadzieje, że im dalej tym będzie jeszcze lepsza. :)
    potegaksiazek.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń