piątek, 25 maja 2018

W cieniu gilotyny

Tytuł: W cieniu gilotyny
Tytuł oryginału: Where the Light Falls
Autor: Allison Pataki & Owen Pataki
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 365
Wydawnictwo: HarperCollins


"W tym momencie Andre zauważył, że do sali wchodzi wyjątkowo urodziwa młoda dama, której towarzyszy mężczyzna ze dwa razy od niej starszy. Śliczna twarz owej damy otoczona była aureolą jasnych loków, z tym że większość loków została upięta w luźny węzeł nad karkiem."

Francja zazwyczaj kojarzy się z Paryżem, a ten z miejscem dla zakochanych, pięknymi malowniczymi uliczkami i parkami, mostami oblepionymi kłódkami, zazwyczaj w kształcie serduszek. Ale nie zawsze tak było. Francja również ma krwawą historię. Tą z czasów rewolucji francuskiej, gdzie na każdym placu stała gilotyna...

  
"W przeciwieństwie do pozostałych kobiet wcale nie rozglądała się dookoła, nie mówiła nic do towarzyszącego jej mężczyzny, nie uśmiechała się na powitanie." 

Francja 1792-1805. Paryż w czasach rewolucji to najbardziej niebezpieczne miejsce. Na Placu Republiki ustawiono gilotynę- udoskonalone narzędzie do ścinania głów arystokracji i wrogów nowego porządku. Egzekucje są tak częste, że woda w Sekwanie zmienia kolor od spływającej do niej krwi. Ale życie toczy się dalej, niezależnie od tego kto dziś zginął. Ludzie nie przestają kochać i marzyć o lepszym życiu, chociaż codzienna walka o przetrwanie wystawia ich na ciężką próbę.

Jean-Luc i Marie często nie mają co jeść, ale są szczęśliwi. Są dobrymi ludźmi. Andre i Sophie mają potężnych wrogów i muszą ukrywać swoje uczucie, jednak są gotowi zrobi wszystko, by spędzić resztę życia razem. Losy tych czworga splatają się i są najlepszym odzwierciedleniem ówczesnej epoki. Czasu, kiedy nikt nie był pewny jutra, anarchia i terror łamały nawet najsilniejszych i tylko nielicznym udało się zachować godność i ocalić marzenia.

  
"Szli powoli i w milczeniu brzegiem Sekwany, popatrując na rzekę, która w świetle ulicznych latarni wyglądała jak gigantyczny strumień z milionów diamentów." 

Ta książka jest niezwykła! Niesamowita... Sama nie wiem jak ją jeszcze opisać. Zakochałam się w bohaterach, zakochałam się w całej fabule. Podziwiam autorów za to jakie arcydzieło potrafili stworzyć, że na tle rewolucji francuskiej stworzyli takie dwie historie miłosne. Przecież to graniczy z cudem, a oni właśnie takiego cudu dokonali. Już miałam okazję przeczytać książkę autorstwa Alison Pataki- Samowolna Cesarzowa i byłam nią zachwycona, ale teraz widzę, że nie dorasta do pięt W cieniu gilotyny.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Harper Collins.

Moja ocena:
10/10   

2 komentarze:

  1. Kontuzja stycznej recenzji nie mam wyjścia i muszę ją upolować. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Kolejna wysoka ocena... zapisuję tytuł!
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

    OdpowiedzUsuń