poniedziałek, 20 sierpnia 2018

Krótka Historia Sztuki

Tytuł: Krótka Historia Sztuki
Tytuł oryginału: The Short Story of Art
Autor: Susie Hodge
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 224
Wydawnictwo: Alma-Press

"Rysując swój autoportret Rembrandt korzystał z lustra. Ta maleńka rycina jest jedną z czterech, które stworzył w wieku 24 lat. Ćwiczył, w jaki sposób uchwycić dokładne podobieństwo, a przy tym wyjątkową minę czy emocję. Cztery grafiki przedstawiają strach, zaskoczenie, złość i szczęście."

Jak już wiecie, interesuję się nie tylko historią ale i także sztuką. Mieliście już okazję przeczytać kilka recenzji dotyczącej sztuki. Zazwyczaj były to książki skierowane przede wszystkim do znawców sztuki, dla kolekcjonerów obrazów czy pasjonatów. Tym razem mam dla Was książkę, a raczej książeczkę, która jest skierowana do wszystkich. 

  
"Podobnie jak impresjoniści, Seurat przedstawiał współczesne mu życie, ale w przeciwieństwie do nich, ruchy jego pędzla są uważne i dopracowane, a chwila jest statyczna." 

Krótka Historia Sztuki to podzielona tematycznie książka. Kierunki. Dzieła. Tematy. Techniki. Zawiera dosłownie wszystko. Autorka omawia każdą ważną kwestię, podaje ciekawostki, szczegółowo przedstawia obrazy, zwraca uwagę na detale i wyjaśnia co oznaczają, opisuje pokrótce artystów, charakterystyczne cechy danej epoki, stylu czy techniki. W książce zostały przedstawione na prawdę same perełki, wyjątkowe dzieła i artyści na przeciągu 18 000 lat. 

  
"Asymetryczna kompozycja, lubieżna sceneria i połączenie swawolności, niefrasobliwości i erotyzmu są przykładem rokokowego podejścia do niewinnej wesołości z wyraźnymi podtekstami erotycznymi." 

Ta książka jest niesamowita. Zazwyczaj książki o sztuce, tak jak już to pisałam wcześniej, skierowane są dla pasjonatów i pisane są dość trudnym językiem i zawierają dużo fachowych nazw, co dla początkującego. Z tą jest zupełnie inaczej. Jest napisana bardzo przystępnym językiem bogatym w słownictwo. Jest cudownie zilustrowana i posiada przepiękną szatę graficzną. I kiedy tylko się ją otworzy to chce się ją czytać. Z całego serca polecam. 

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Alma-Press.

Moja ocena:
10/10   

4 komentarze:

 1. Wiem komu polecę tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Z prawdziwą przyjemnością sięgnę po ta publikację:D
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niezła ta książka i tak właśnie powinni zachęcać w szkole do poznawania sztuki!

  OdpowiedzUsuń