poniedziałek, 20 sierpnia 2018

Cisza i Spokój

Tytuł: Cisza i Spokój
Autor: Natalia Sosin-Krosnowska
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 285
Wydawnictwo: Czarna Owca"Życie wśród drzew, łąk, wody, kwiatów i zwierząt, w ich barwach i zapachach było moim marzeniem, pragnienie... potrzebą. Każdy wyjazd z miasta, każde wakacje były cząsteczką spełnienia tych marzeń, a każdy powrót do miasta wiązał się z żalem oblewanym dziecięcymi łzami."

W obecnych czasach króluje wyścig szczurów. Wszyscy są zabiegani, zapracowani. Nie mają czasu na wytchnienie. Całe życie spędzają wśród ulicznego zgiełku, w kolejkach, korkach... Cali w nerwach, w stresie, chcąc być najlepszym, mieć więcej i więcej...  Brak czasu na oddech, książkę i rozmowę z przyjaciółmi. Zapełniony kalendarz nie przewiduje czasu na chorobę, a budzik znów przypomina, że kolejny dzień pracy dawno się zaczął. A gdyby tak wszystko rzucić? I uciec tam, gdzie korki i pośpiech będą tylko złym wspomnieniem. Tam, gdzie jest cisza i spokój.


"Nie traktuj niczego zbyt poważnie."

Sama mieszkam na wsi i znam jej realia, dlatego byłam ciekawa co autorka zamieściła w swojej książce. Cisza i Spokój to przede wszystkim poradnik dla ludzi chcących zasmakować wiejskiego życia. Autorka opowiada o ludziach, którzy zaryzykowali i porzucili swoje życie w mieście na rzecz marzeń o spokojnym życiu na wsi. Pokazuje ich trudy, wydatki, koszty związane z rozpoczęciem nowego życia, ale także radość jaka im towarzyszyła, bo na wsi znaleźli swoje szczęście i stworzyli tam swoje miejsce na ziemi. Autorka daje także porady, opisuje rośliny występujące na wsi, a także typowe czynności. Pokazuje jak korzystać z naturalnych dóbr, jak wyrabiać potrzebne przedmioty czy żywność.

  
"Spotkałam wielu ludzi, którzy wyprowadzili się na wieś i odnieśli sukces w tym, co robią, a przynajmniej są zadowoleni z tego, jak ich życie się odmieniło." 

Cisza i Spokój to książka skierowana przede wszystkim do ludzi, którzy chcą przeprowadzić się na wieś. Wielu z nich ma wątpliwości, bo trzeba to przyznać: wieś jest zupełnie inna niż miasto. Autorka w bezceremonialny sposób i z brutalną szczerością pokazuje realia życia na wsi. Pokazuje to na przykładach innych osób. Nie są to historie wyssane z palca ale prawdziwe opowieści, które dokładnie opisują jak wyglądają początki, koszty... Jest to też przyjemna książka dla ludzi, którzy niekoniecznie chcą zmieniać swoje życie, ale chętnie dowiedzieliby się czegoś o wiejskim życiu. Ja sama chociaż już mieszkam na wsi znalazłam wiele ciekawych informacji, między innymi o roślinach i miło spędziłam czas nad lekturą.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.

Moja ocena:
10/10   

1 komentarz:

  1. Od dziecka mieszkam na wsi i nigdy nie porzuciła bym jej ,na rzecz miasta. 😊

    OdpowiedzUsuń