czwartek, 9 sierpnia 2018

Tajemniczy Czarny Kot

Tytuł: Tajemniczy Czarny Kot
Tytuł oryginału: Mysterieux Chat Noir- Symboles & Suoerdtitions
Autor: Nathalie Semeniuk
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 137
Wydawnictwo: Alma-Press


"Średniowiecze... to właśnie wtedy narodził się diaboliczny wizerunek kota, powstały z inspiracji i kształtowany pod wpływem Kościoła katolickiego, którego pozycji zagrażały rozprzestrzeniające się herezje, oraz wsparty milczącą zgodą władzy królewskiej."

Czarny kot... zwyczajne zwierzę, a tyle wokół niego hałasu. Przez większość uznawany jako nosiciel pecha. Moja babcia i mama od lat spluwają trzy razy przez lewe ramię, kiedy przebiegnie im przez drogę, a właściwie, to nawet wtedy, kiedy tylko go zobaczą. Niektórzy traktują go jako talizman. Kiedy go zobaczą, wierzą, że przyniesie im to szczęście. Tak teraz sobie myślę, że to zwyczajny kot, kot jak kot... Ale ludzie serio w to wszystko wierzą, a przeróżnych historii na ten temat jest wiele, o wiele więcej niż mogłabym się spodziewać.

  
"Koty to tygrysy biednych diabłów." 

Kot był niezwykle szanowany i cenny w starożytnym Egipcie. Tak wiedziałam o tym już od kilku lat. Później, z czasem zaczęto widzieć w nim oblicze szatana. W każdej epoce był traktowany zupełnie inaczej. Czasami doceniano jego łowne talenty, innym razem oskarżano go o całe zło. W zależności jak było to wygodne ludziom, bądź władzom kościoła. Tajemniczy Czarny Kot to zbiór opowieści na przestrzeni epok, legend i cytatów.

  
"Nieważne, czy kot jest szary czy czarny, byleby łapał myszy." 

Tajemniczy Czarny Kot to mała książeczka, idealna dla każdego, dla małego i dużego. Zawiera wiele, wiele ciekawych informacji. Z pewnością zachwyci każdego miłośnika kotów, a także ludzi łaknących legend i ciekawych historyjek, jak również pasjonatów historii. Autorka bardzo ciekawie przekazuje dawne opowieści o kotach. Do tego książka jest bogato ilustrowana, zawiera też krótkie cytaty, które bardzo mnie urzekły, a także wiersze, co jest dowodem na to, że koty są nie tylko wcieleniem diabła, talizmanem, ale również inspiracją...

Za książkę Wydawnictwu Alma-Press.

Moja ocena:
9/10   

3 komentarze:

  1. Uwielbiam koty, dlatego nie mogę przejść obok tej książki obojętnie. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zamiłowanie do kotów i nazwa mojego bloga, obligują mnie do przeczytania tej książki. 😊

    OdpowiedzUsuń
  3. Zaciekawiłaś mnie nią,brzmi super ❤

    OdpowiedzUsuń