niedziela, 19 sierpnia 2018

Monologi Waginy

Tytuł: Monologi Waginy
Tytuł oryginału: The Vagina Monologues
Autor: Eve Ensler
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 225
Wydawnictwo: Poradnia K


"Moja wagina jest jak muszla, krągła, różowa, delikatna muszla. Otwiera się i zamyka, zamyka się i otwiera. Moja wagina jest jak kwiat, jedyny w swoim rodzaju, którego wnętrze jest wrażliwe i głębokie, zapach subtelny, płatki delikatne, ale wytrzymałe."

Wagina. Słowo tak zwyczajne, a zarazem niezwykłe. Wypowiadane z ukrycia, nieśmiało, szeptem, ze wstydem, stało się tematem tabu. A przecież to także słowo podobne do ręki, nogi czy oka. Dlaczego ludzie, a w szczególności kobiety, nie potrafią wypowiadać go z taką naturalnością jak inne słowa, inne części ciała. Wagina, wagina, wagina, wagina... Ile razy trzeba wypowiedzieć to słowo, by się z nim oswoić, by potrafić go wypowiedzieć otwarcie, bez lęku, skrępowania czy wstydu? Ile razy trzeba wypowiedzieć to słowo, by zaakceptować waginę, poznać ją i tym samym poznać samą siebie? 

 
 "Co by założyła, gdyby mogła się ubrać?"

Monologi waginy, najpierw jako monodram, odniosły ogromny sukces na Broadwayu. Pierwsze występy autorki to było wielkie "wow". Wtedy słowo wagina, nikomu nie przechodziła przez gardło. To była wielka prowokacja. A jednak kobiety zainteresowały się. A później powstał zbiór monologów waginy jako książka. A do tego przeróżne historie związane z waginą, czy to z życia autorki czy przytoczone z wyszperanych artykułów. 


"Oto historia o tym, jak pokochałam swoją waginę." 

Ta książka to arcydzieło. Z jednej strony nieuporządkowany, trochę chaotyczny zbiór wspomnień i monologów, okraszony artykułami, a z drugiej niezwykle wartościowy tekst o ogromnie ważnym przekazie. Ta książka to manifest. Manifest o waginach. By je zaakceptować, poznać je.. Ale przede wszystkim, by zapobiegać wykorzystywaniom seksualnym. Ta książka niesamowicie wpłynęła na mnie, zmieniła moje myślenie i patrzenie na siebie, na swoją kobiecość i podejście do życia. To nie jest książka dla każdego, bo trzeba być otwartym na te tematy, by odpowiednio ją przyjąć. Ale z drugiej strony, powinien przeczytać ją każdy. Nie tylko kobiety. Bo książka może wiele uświadomić i dzięki niej może zmieniać się świat. Na lepsze.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Poradnia K.

Moja ocena:
10/10  

2 komentarze: