niedziela, 23 sierpnia 2020

Dziewczyny

Tytuł: Dziewczyny. Moda ulicy lat 70. i 80. XX wieku
Autor: Agnieszka Janas
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 240
Wydawnictwo: Arkady

"Nasza moda powstawała, rozwijała się i gasła na ulicy. Podsycały ją marzenia i chęć wyróżnienia się z tłumu. Wynikała także z konkretnej potrzeby chwili. Pozwalała kształtować życie na tyle, na ile większość z nas mogła to wówczas robić. Wpływała na nie. Mówiła o naszych aspiracjach, zainteresowaniach i gustach."

Nie jestem zafascynowana czasami PRL-u, ale interesuję się modą z każdego okresu czasu. Tym razem padło właśnie na te lata i modę kobiet oraz ich życie codzienne. A oto wspomnienia trzynastu kobiet - Mariola Bojarska-Ferenc, Halina Frąckowiak, Jolanta Kwaśniewska, Dorota Olejniczak, Małgorzata Ostrowska, Lidia Popiel, Małgorzata Potocka, Teresa Rosati, Magdalena Sentkiewicz, Maria Szabłowska, Krystyna Tomczyk, Bożena Walter, Barbara Zabłocka.


"Ton ulicy nadawały piosenkarki, aktorki, a także dziennikarki i prezenterki telewizyjne."

Ówczesne dziewczyny współczesnym dziewczynom opowiedziały nie tylko o wymarzonych dżinsach z Pewexu i moherach, o dzwonach i marchewkach, dzierganych nietoperzach czy własnoręcznie szytych chłopkach, ale i o kolejkach do Hofflandu, prywaciarzach z Chmielnej (wtedy Rutkowskiego) czy handlarzach z bazaru Różyckiego. A także… o swoich randkach, wakacjach, studniówkach, balach maturalnych, ślubach. Dziewczyny z lat 70. I 80. odnajdą się na pewno w tych opowieściach.*

  
"Czym jest dla mnie moda?" 

Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to to, że ta książka jest tak pięknie wydana. Klimat aż z niej bije. Można wszystko niemalże poczuć na własnej skórze. Kiedy czytałam historie tych kobiet, miałam wrażenie, jakbym uczestniczyła w ich życiu, towarzyszyła im w tych wspomnieniach. Niewątpliwym atutem książki jest jej szczerość. Bohaterki tych historii mówią bez zakłamania o tym co było, mówią o tym, co było dla nich ważne. Znajduje się tu także wiele zdjęć, w większości nigdzie niepublikowanych, z prywatnych archiwów. Pewnie nie jest to tematyka, która spodoba się każdemu, ale jeśli Was zaciekawiłam to polecam ją Wam. Z pewnością będziecie zachwycone.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Arkady.

Moja ocena:
9/10

*opis wydawcy   

6 komentarzy:

 1. Nie czuję chemii do tej książki. ��

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie nie zainteresowała, ale na pewno znajdzie swoich zwolenników :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie szczególnie nie zainteresowała, ale może jeszcze zmienię zdanie.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 4. rzadko czytam takie książki ale możliwe, ze by mnie wciągnęła :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tematyka zapowiada się ciekawie, a śliczne wydanie kusi. Będę miała na uwadze. :)

  OdpowiedzUsuń