piątek, 1 lutego 2019

100 Lat Mody

Tytuł: 100 Lat Mody
Tytuł oryginału: 100 Years of Fashion
Autor: Cally Blackman
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 400
Wydawnictwo: Arkady

"Epicentrum "swingującego Londynu", Carnaby Street, pełne było butików zapewniających zupełnie nową jakość zakupów. Zza każdych drzwi dobiegała głośna muzyka, klientów obsługiwały młode, starannie wystylizowane ekspedientki, a co piątek pojawiała się kolejna dostawa najmodniejszych ubiorów, by zaspokoić popyt na stroje na sobotni wieczór."

Ostatnie stulecie było okresem wielkich przemian w modzie damskiej. Sztywne gorsety z początku XX w. ustąpiły miejsca swobodniejszym stylom, takim jak te wprowadzone przez francuskiego projektanta Paula Poireta. Styl życia kobiet dramatycznie zmieniły dwie wojny światowe, podobnie radykalnym transformacjom uległ ich styl ubierania się. Od szycia w domu do haute couture, od racjonowaniado „New Look”, od pojawienia się strojów dla nastolatków do masowej produkcji odzieży, od wpływów „wyższych sfer” do kultury celebrytów. *

 
 "Na karierę Givenchy'ego wpłynęła jego długoletnia przyjaźń i praca dla Audrey Hepburn, którą ubierał (na ekranie i poza nim) aż do jej śmierci w 1993 r."

Książka ta dokumentuje za pomocą ilustracji najbardziej ekscytujący okres w historii mody, który cechuje największa różnorodność: od roku 1900 do dziś. Pokazuje i omawia ubrania elit, uniformy, stroje sportowe, style uliczne oraz haute couture. Zachwyci każdego, kto interesuje się modą; przyda się również studentom historii i początkującym projektantom odzieży.*


"Do roli w filmie Hitchcocka Okno na podwórze ubrała ją Edith Head, jedna z najlepszych hollywoodzkich projektantek kostiumów, zdobywczyni ośmiu Oscarów."

Moda to coś więcej niż tylko materiały skrojone i zszyte w odpowiedni sposób. To coś więcej niż tylko ubiór. To manifestacja, swoich poglądów, walka o swoje prawa, a nawet styl bycia, pokazanie siebie i uzewnętrznienie swojej duszy... Właśnie ta książka pokazuje to wszystko. Nie pokazuje tu tylko znanych nam już ikon mody- Audrey Hepburn, Marylin Monroe czy Grace Kelly, ale także inne kobiety. Na ich podstawie przedstawiona została moda, która ewoluowała w ciągu minionego wieku.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Arkady.

Moja ocena:
9/10 

*Opis Wydawcy

3 komentarze:

  1. Interesuję się modą, ale też nie jest to jakieś moje wielkie zafascynowanie, po prostu lubię wiedzieć co w danym czasie jest na topie. Takich książek najczęściej nie czytam, ale ta wydała mi się bardzo ciekawa, więc zastanowię się nad sięgnięciem po nią :)

    Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♡
    Szelest Stron

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie interesuję się modą, tak totalnie, noszę co mi się podoba, ale przede wszystkim co jest wygodne, ale kurcze, to bym chętnie przeczytała..

    OdpowiedzUsuń