sobota, 2 lutego 2019

Historia Mody

Tytuł: Historia Mody
Tytuł oryginału: Fashion. The Whole Story
Autor:  praca zbiorowa
Rok wydania: 2016
Wydawnictwo: Arkady


"Modę na wielkie fryzury i ozdoby głów wprowadziła Maria Antonina, ale to jej dworzanie doprowadzili ją do przesady. Co dziwaczniejsze fryzury, wyśmiewane w ówczesnych pismach, kojarzono z widoczną dekadencją na dworze."


Książka tropi historię mody w każdej części świata, od antycznych greckich i rzymskich drapowanych strojów i jedwabnych szat dworskich z czasów chińskiej dynastii Tang do dzieł dzisiejszych projektantów ubiorów sportowych i twórców japońskiej kultury ulicznej. Poznacie dzięki niej przebieg ewolucji mody, okres za okresem, trend za trendem, a podane najważniejsze w danym przedziale czasowym wydarzenia ułatwią zrozumienie kontekstu historycznego i kulturowego.*


"Sposób, w jaki młodzi młodzi mężczyźni i kobiety postrzegali samych siebie, uległ zmianie manifestował się zarówno poprzez ubiory, jak i postawy." 

Najważniejsze dzieła mody omówiono na tle innych tego samego typu i w kontekście osiągnięć społecznych i kulturowych, a podane najważniejsze w danym okresie wydarzenia pozwolą ustalić, co wpłynęło na kształt kreacji.

Znajdziecie się w środku procesu tworzenia haute couture i prześledzicie go od powstania koncepcji do triumfu na wybiegu, docenicie dbałość projektantów o szczegóły.*


"Kostiumy o smukłej linii, jakie tworzył Givenchy, w jednolitych kolorach, uchwycone jednym guzikiem lub przełamane fałdą materiału, były wzorem czystego kroju." 

Moda istniała niemalże od czasów, kiedy ludzie zaczęli nosić ubrania. Im człowiek był bogatszy, tym na wykwintniejsze stroje mógł sobie pozwolić. Tą zasadę widać choćby od Starożytnej Grecji czy Rzymu aż po czasy współczesne. Książka Historia Mody w szczegółowy sposób pokazuje jak zmieniała się moda od starożytności przez wszystkie epoki i różne kultury. To bardzo ciekawa i wciągająca lektura, która niesie ze sobą wiedzę.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Arkady.

Moja ocena:
9/10

*Opis wydawcy     


1 komentarz: