wtorek, 5 lutego 2019

Kwiaty Baroku

Tytuł: Kwiaty Baroku
Autor: Maciej Sadowski
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 256
Wydawnictwo: Arkady 

"Świat sztuki malarstwa okresu baroku nie ogranicza się li tylko do tego rodzaju przedstawień. Jest on bardzo bogaty zarówno w formie, jak i w przesłaniu. Ten rodzaj malarstwa prezentowany w albumie Macieja Sadowskiego jest wybranym zbiorem realistycznych martwych natur autorstwa ponad siedemdziesięciu artystów, w przewadze holenderskich, skupionych na przyrodzie ożywionej i nieożywionej."

 
Ponad 150 wspaniałych reprodukcji barokowych obrazów zachwyca pięknem KWIATÓW. Można patrzeć na nie okiem damy, która – jak pisał w Martwej naturze z wędzidłem Zbigniew Herbert – „zwróciła się z prośbą do artysty, aby namalował jej bukiet rzadkich kwiatów, bowiem nie stać jej na to, aby je kupić“. A można patrzeć – okiem krytyka – na wciąż na nowo odkrywaną zachwycającą gałąź malarstwa, bowiem wśród 75 zaprezentowanych artystów znaleźli się m.in. Caravaggio, Rubens, Van Dyck, Bruegel Starszy. *
"Można cieszyć się w zimie urodą róż, pobudzać wyobraźnię przypominaniem zapachów wiosny, dźwięków brzęczących owadów lata czy snujących się na obrazach i obecnych w rzeczywistości nitek babiego lata, zwiastuna nadchodzącej jesieni."

Wyboru i godnego mistrzów opracowania graficznego dokonał Maciej Sadowski, od lat pasjonujący się tym tematem. Autor Kwiatów baroku przypomniał nam słynne słowa Fromentina: „W gruncie rzeczy kochamy to, co jest piękne“ – jak ten niebanalny album, kwintesencja piękna, którym warto obdarować kogoś bliskiego...* 


"To wspaniałe bukiety w szklanych i ceramicznych wazonach, układane finezyjnie kwiaty w koszach, girlandy kwiatów i owoców zawieszone wokół namalowanych rzeźb czy wizerunków Marii z Dzieciątkiem."  

Kwiaty Baroku to dosyć obszerny album w całości wypełniony różnorakimi obrazami kwiatów w stylu barokowym. Obrazy bardzo ładnie się prezentują, posiadają też króciutką informację o sobie. Niestety nie ma więcej szczegółów, ani o samym obrazie, ani o autorze. A szkoda, bo byłoby to bardzo ciekawe i z pewnością wzbogaciłoby widzę. Niemniej jednak sam album jest przepiękny i warto go zobaczyć.

Za album serdecznie dziękuję Wydawnictwu Arkady.

Moja ocena:
8/10   

*Opis Wydawcy 

2 komentarze:

  1. Świetnie, że książka Ci się podobała. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Moją malarską miłością jest jednak impresjonizm, ale te kilka zdjęć jest piękne, chętnie bym się zapoznała bliżej z resztą obrazów z książki :)

    OdpowiedzUsuń