niedziela, 2 czerwca 2019

Chronologia Sztuki

Tytuł: CHRONOLOGIA SZTUKI. Oś czasu kultury zachodniej od czasów prehistorycznych po współczesne.
Tytuł oryginału: Chronology of Art
Autor:
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 288
Wydawnictwo: Arkady

"Większość portretów miniaturowych ma kształt okrągły lub owalny, wielkość głowy i ramion lub popiersia nie przekracza rozmiarów dużej monety. Czasami miniaturzyści dobierali kształt prostokąta, niekiedy nieco większych rozmiarów, aby zmieścić całą postać [...]."

Chronologia sztuki przedstawia najważniejsze dzieła sztuki na Zachodzie w kontekście politycznym, ekonomicznym, literackim, naukowym i społecznym. Daje możliwość lepszego poznania i zrozumienia czynników mających wpływ na powstanie najwybitniejszych dzieł sztuki na świecie – zawiera też wiele spostrzeżeń na temat samej historii sztuki.*


"W sztuce ciągle dominuje sztuka religijna, ale artystów zaczynają interesować ludzkie emocje."
• Główna oś czasu sytuuje najważniejsze dzieła sztuki obok ważnych wydarzeń i faktów, omawia w ogólnych zarysach ewolucję sztuki w określonym kontekście.

• Obejmuje szeroki przedział czasowy, od najstarszych malowideł w jaskiniach po najnowsze instalacje street art.

• Podaje krótkie informacje na temat najważniejszych przemian i osiągnięć społecznych, stylistycznych i technicznych w każdym okresie.

• Nadaje pierwszeństwo czysto chronologicznemu ujęciu tematu, unikając konwencjonalnego akademickiego szufladkowania, przywraca sztuce należne miejsce w uniwersalnych dziejach ludzkości.*
"Początkowo rokoko było swoistym antidotum na pompatyczny, pretensjonalny styl barokowy." 
 
Ta książka jest niesamowita. Zazwyczaj książki o sztuce skierowane są dla pasjonatów i pisane są dość trudnym językiem i zawierają dużo fachowych nazw, co dla początkującego. Z tą jest zupełnie inaczej. Jest napisana bardzo przystępnym językiem bogatym w słownictwo. Jest cudownie zilustrowana i posiada przepiękną szatę graficzną. I kiedy tylko się ją otworzy to chce się ją czytać. Z całego serca polecam. 

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Arkady.

  Moja ocena:
9/10

*Opis wydawcy 

1 komentarz: