czwartek, 13 czerwca 2019

Historia Fotografii

Tytuł: Historia Fotografii  
Tytuł oryginału: Photography: The Whole Story Autor:  
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 576  
Wydawnictwo: Arkady


"Druga połowa XIX wieku była świadkiem narodzin nowej 
tradycji fotograficznej, w której obiektyw aparatu skierował 
się na środowisko miejskie 
i biedotę. Pionierem tego nurtu był urodzony w Szwecji fotograf Oscar G. Rejlander."


Od zarania dziejów ludzie próbowali utrwalić widziane obrazy, by następnie móc się nimi dzielić z innymi. Przez setki lat artyści stawiali sobie za cel uwiecznianie wybranych obiektów za pomocą węgla, farby i innych środków. Początkowo skomplikowane i czasochłonne techniki fotograficzne szybko udoskonalono, a fotografia stała się medium, za pomocą którego można zatrzymać otaczającą rzeczywistość dosłownie w mgnieniu oka. Obecnie co roku powstają miliony zdjęć. Co więc decyduje o wyjątkowości niektórych fotografów i ich prac? Historia fotografii to hołd dla najpiękniejszych, najważniejszych i najbardziej inspirujących fotografii. W dosłownym tłumaczeniu fotografia to "zapisywanie światłem", co wskazuje na właściwą jej moc uwieczniania istotnych momentów ludzkiego życia. *


"Fotografia uliczna w Stanach Zjednoczonych znajdowała się pod zdecydowanym wpływem projektów, których autorzy dokumentowali życie zwykłych ludzi." 

Książka rozpoczyna się spojrzeniem na fotografię w kontekście przemian społecznych i kulturowych zachodzących na świecie od czasów jej powstania. Następnie, w układzie chronologicznym, pokazana jest ewolucja stylu: epoka za epoką i nurt za nurtem. Ilustrowane, wnikliwe eseje obejmują każdy gatunek fotograficzny. Od wczesnych portretów i tableaux po zmodyfikowane cyfrowo zdjęcia, powstałe w ułamku sekundy fotografie sportowe i współczesną fotografię konceptualną. Idee najważniejszych fotografów i ich dzieła zostają przeanalizowane pod kątem motywacji i celów twórców oraz przenikania się wpływów artystycznych. Kontekst historyczny zostaje zarysowany dzięki szczegółowym kalendariom wydarzeń kulturalnych oraz przybliżającym biografie poszczególnych artystów. Uzupełnieniem każdego eseju są szczegółowe analizy najważniejszych prac reprezentujących cechy charakterystyczne opisywanych epok i nurtów. Wybrane fragmenty zdjęć brane są pod lupę, co pozwala przyjrzeć się zastosowaniu koloru, metaforom wizualnym, niezwykłym zabiegom kompozycyjnym i innowacjom technicznym.*


"W połowie lat 50. XIX wieku studia fotograficzne można było znaleźć na głównych ulicach miast całej Europy, Stanów Zjednoczonych i poza nimi." 

W fotografii jest coś niezwykłego, niemal magicznego. Dla mnie to przede wszystkim zatrzymanie cennych chwil, uwiecznienie ich, co stanowi potem ich dowód i możliwość wyraźnego odtworzenia we wspomnieniach. 

Kiedy tylko zobaczyłam książkę Historia Fotografii, postanowiłam po nią sięgnąć. Szczegółowo została przedstawiona historia od narodzin fotografii, wszystkie jej nurty i style. Do tej pory nawet nie zdawałam sobie sprawy jak to wszystko wyglądało i jakie to było ważne dla fotografii. Dla mnie książka była trochę nużąca, ale jest to niebywałe źródło wiedzy dla pasjonatów fotografii. 

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Arkady.

Moja ocena:
8/10   

4 komentarze:

 1. Książka może być doskonałym prezentem dla kogoś, kto interesuje się fotografią. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. O to może być jednak doskonały pomysł na prezent dla bliskiej mi osoby:D
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaję mi się, że ta pozycja nie jest dla mnie. Tym razem pasuję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Może być bardzo ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń