niedziela, 7 lutego 2021

Od nowa

Tytuł: Od nowa
Tytuł oryginału: You Should Have Known
Autor: Jean Hanff Korelitz
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 472
Wydawnictwo: Poradnia K


"Za wszystko odpowiadają kobiety. Są winne zbrodni prawdziwych i wyimaginowanych. Nie myślą dostatecznie jasno, nie dość mocno się starają, nie stawiają sobie wystarczająco wysokich wymagań. Zupełnie jakby samolot spadł na ziemię wyłącznie dlatego, że przestały machać rękami."

 

Grace jest znaną psychoterapeutką – mistrzynią w przewidywaniu obrotu spraw, żoną szanowanego onkologa dziecięcego i matką nastolatka w elitarnej nowojorskiej szkole. Wkrótce ma wydać pierwszą książkę, w której udziela porad kobietom, jak to pierwsze wrażenie połączone z intuicją jest kluczowe w doborze partnera. Nieoczekiwanie idylliczny świat kobiety legnie w gruzach.*


 "Nie zawsze problem sprowadza się do jednych rozstajów w środku lasu. Często niezależnie od tego, co byśmy zrobili na tamtych rozstajach, i tak znaleźlibyśmy się w tej samej sytuacji."


Mąż znika bez wieści, a nowa znajoma zostaje zamordowana. Co gorsza sprawy zyskują wymiar publiczny. Przerażona Grace odkrywa, że jej dotychczasowe życie było czystą iluzją i kłamstwem. Kim właściwie jest mężczyzna, którego kochała? Jak bardzo rozminęła się z teoriami, w które tak mocno wierzyła? I czy rzeczywiście nie mogła wiedzieć…
Przygnębiona własnym niepowodzeniem musi porzucić dotychczasowe życie i zbudować wszystko od nowa – dla siebie i syna.*


 "Siebie zwalniamy z odpowiedzialności za własny wkład w podtrzymywanie iluzji. Musimy się nauczyć odpowiedzialności."

Nieczęsto sięgam po thrillery, podobnie jest z kryminałami, jednak czasami jest coś takiego w okładce i opisie, że postanawiam jednak się skusić. Tak było i tym razem. Dodatkowym atutem była wiadomość, że książka była inspiracją do nakręcenia serialu na HBO. Czy jest jednak fenomenem czy to totalna klapa?Wszystko zaczyna się zwyczajnie, powoli poznajemy bohaterkę. Później jednak... nic mnie nie przekonuje. Książka jest bardziej obyczajówką z lekkim klimatem kryminału. Wszystko jest przewidywalne, a większość wydarzeń nudzi. Jeśli ktoś liczy na dobry thriller psychologiczny to się zawiedzie, ale wielbiciele powieści obyczajowych z kryminałem w tle, mogą tu znaleźć coś dla siebie.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Poradnia K.

Moja ocena:
4/10
 

8 komentarzy:

 1. Szkoda, że tak wypadła ta książka. Sama chciałam ją przeczytać.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 2. Książki nie czytałam ale oglądałam serial i bardzo mi się podobał :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Po twojej recenzji jednak się na nią nie zdecyduję :)
  „Zapraszam także do siebie na nowy post - KLIK

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam i choć oceniłam ostatecznie książkę nieco lepiej od Ciebie, to też mnie nie urzekła. Nudy na pudy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że tak nisko oceniasz tę książkę, a ja dopiero niedawno ją kupiłam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zatem będę omijać ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. raczej się nie skuszę :p

  OdpowiedzUsuń