poniedziałek, 1 lutego 2021

Ponad Sobą

Tytuł: Ponad Sobą
Autor: Katarzyna Krzyżaniak
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 140
Wydawnictwo: Novae Res


"Zdecydowanie bardziej wolę noce od dni. Może dlatego, że kiedy zapada zmierzch, czuję jakby grafitowa, bezkresna perspektywa nieba otulała mnie niczym ciepły, wełniany koc, w którym mogę się zapaść i uwolnić wszystkie gnębiące mnie obawy. Kiedy wydostają się na zewnątrz, stają się bardziej uciążliwe i realne."

Z pozoru zadowolona z życia, świetna uczennica, zna odpowiedzi na każde pytanie, zawsze uśmiechnięta, perfekcjonistka. Mogłoby się wydawać, że to dziecko szczęścia i niczego już więcej do szczęścia nie potrzebuje. Jednak za tą fasadą kryje się anoreksja i zaburzenia lękowe. 


"Żaden świat nie jest idealny."

Avery Vandenbour zmaga się z wieloma problemami, jednak z zewnątrz zawsze wygląda na perfekcjonistkę. Często patrzy na swoich znajomych z dezaprobatą, jednak nigdy się nie przeciwstawia, nigdy nie mówi niczego, co odbiegałoby od schematu idealnej Avery. Kiedy pewnego dnia mdleje, poznaje inny wymiar, w którym poznaje prawdziwą siebie.


"Mówiłem ci. Uwierz."

Ponad sobą to cieniutka książeczka skupiająca się na problemach psychicznych, relacjach ze znajomymi i wewnętrznych przeżyciach. Książka jest napisana w takim stylu, że zapomniałam, że jest napisana przez polską autorkę, bo nie ma tu podziałów na to w jakim kraju książka została napisana, ale o te uczucia, emocje i przeżycia. Ta książka wręcz kipi emocjami. Zostały tu poruszone szalenie ważne aspekty i problemy i zostały poprawnie i obrazowo zdefiniowane. Anoreksja, zaburzenia odżywiania, pogarda, lęk przed brakiem akceptacji. Jak już wspomniałam, książeczka jest cieniutka, ale potrafi poruszyć i uświadomić.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Novae Res.

Moja ocena:
8/10

7 komentarzy: