wtorek, 26 stycznia 2021

Bruegel Zbliżenia

Tytuł: Bruegel Zbliżenia
Tytuł oryginału: Bruegel in detail
Autor: Manfres Sellnik
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 288
Wydawnictwo: Arkady

"Współcześni Bruegla żywili wielki podziw dla rysunków i obrazów artysty przedstawiających rozległe krajobrazy. Różnorodność i bogactwo szczegółów charakterystyczne dla pejzaży nie tylko trafiało w gust epoki, ale też nadawało ton rozwijającemu się w Niderlandach w 2. połowie XVI wieku i na początku XVII wieku malarstwu pejzażowemu."

Pieter Bruegel to niderlandzki malarz, zwany "Chłopskim" ze względu na tematykę obrazów, jakie tworzył. Malował przede wszystkim pejzaże, na których znajdowali się chłopi. Pokazywał na nich codzienne życie ludu. Czerpał także z Biblii oraz ilustrował przysłowia. 


"Może to dla nas zaskoczenie, ale dla Bruegla i jego współczesnych nadzieję dawała wiara w życie pozagrobowe i perspektywa lepszej egzystencji w zaświatach."

Książka skupia się na detalach poszczególnych jego dzieł. Materiał został pogrupowany tematycznie: życie codzienne, potwory i demon, cnota i grzech, sceny biblijne i przysłowia. Dzieła autora wciąż zachwycają i są oglądane w muzeach w całej Europie i Stanach Zjednoczonych. Osobiście przyznam, że mnie samej nie zafascynowała jego twórczość, ale nawet ja nie mogłam nie zauważyć, że jego prace to arcydzieła wykonane z niezwykłą dokładnością, starannością i artystycznym kunsztem. Zbliżenia dokładnie wszystko pokazują i opisują w przystępny sposób. Każdy fragment jest szczegółowo i zrozumiale opisany. Książka z pewnością zachwyci miłośników malarstwa i sztuki.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Arkady.

Moja ocena:
8/10
 

 

4 komentarze:

 1. Nie są to dziedziny sztuki, którymi jakoś specjalnie się interesuję.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja zdecydowanie nie jestem miłośnikiem malarstwa ani sztuki, wiec to raczej nie jest ksiażka dla mnie ;p

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię obrazy tego malarza. Ciekawa publikacja!
  Pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń