poniedziałek, 4 stycznia 2021

Niebezpieczne związki

Tytuł: Niebezpieczne Związki
Tytuł oryginału: Les liaisons dangereuses
Autor: Pierre Choderlos De Laclos
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 346
Wydawnictwo: MG

"Miłość to uczucie niezależne od nas, od którego roztropność może uchronić, ale którego nie zdołałaby zwalczyć; skoro raz się urodzi, umiera jedynie naturalną śmiercią albo też zdławiona zupełnym brakiem nadziei."


Młodziutka Cecylia de Volanges właśnie opuściła klasztor, w którym się kształciła i wkrótce ma wyjść za mąż. Narzeczony jest wrogiem bezwzględnej markizy de Merteuil. Ta w ramach zemsty postanawia zdeprawować i zniszczyć jego przyszłą żonę, zanim dojdzie do małżeństwa. Dlatego stara się namówić wicehrabiego de Valmont, aby uwiódł Cecylię. Ale Valmont znalazł już sobie inną ofiarę. Jest nią bogobojna i cnotliwa pani de Tourvel. Tymczasem Cecylia zakochuje się ze wzajemnością w kawalerze Dancenym.


"[...] że serce jej zabiło z miłości, a nie ze strachu"

Markiza de Merteuil to kobieta niezwykle mściwa i przebiegła. To ona pociąga za wszystkie sznurki i manipuluje innymi, chociaż nie ma władzy nad ludzkimi uczuciami. Valmont to zręczny uwodziciel i bywalec salonów. Cecylia to niewinna panienka, która nie zna życia i nie zdaje sobie sprawy z intryg, które ją otaczają. Przyznam szczerze, że jej nie znosiłam, bo jej naiwność przechodziła często z głupotę, a uwielbiałam markizę de Merteuil, która była niezwykle barwna i napędzała całą tą historię.


 "Ach! Pozwól mi pani wierzyć, iż jesteś doskonałą!"

Niebezpieczne związki to powieść epistolarna. Pierwszy raz się z nią spotkałam. Byłam trochę zaskoczona i mam mieszane uczucia co do tego typu powieści. Nie jest to bynajmniej szczegółowy opis tamtejszego społeczeństwa i jego obyczajów. Nie ma tu opisów miejsc, wyglądu postaci, czy krajobrazu. Bohaterowie piszą o sobie i o swoich uczuciach. Z jednej strony to dobrze. Uczucia w Niebezpiecznych Związkach są najważniejsze. Z drugiej jednak brakowało mi właśnie tych opisów strojów i wystawnego życia bohaterów. Co prawda akcja toczy się w najbarwniejszym okresie Francji. Powieść ukazuje arystokrację francuską bez ogródek - wraz z jej rozwiązłością seksualną i brakiem zasad moralnych. 

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu MG.

Moja ocena:
7/10

4 komentarze:

  1. Chyba nie do końca jest to ksiażka pod mój gust ;p

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie będę raczej czytała tej książki.

    OdpowiedzUsuń
  3. Często patrzę również na okładki książek i przyznam, że patrząc na te zupełnie mnie nie ciągnie aby sięgnąć po ten tytuł.

    OdpowiedzUsuń