niedziela, 24 stycznia 2021

Świat według Jo

Tytuł: Świat według Jo
Autor: Ewa Zienkiewicz
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 640
Wydawnictwo: Novae Res


"Wiadomo, że kiedy dziesiątki tysięcy lat temu Najjaśniejsza Pani stworzyła ludzi, kobietom kazała polować, a mężczyznom zajmować się dziećmi. Nie wolno im nosić broni, bo mają gwałtowną i niestabilną psychikę."


Jo to młoda dziewczyna z nadmorskiej osady Piaski. Miała pójść do szkoły, by kształcić się w medycynie. Przypadkowo zamienia się nagle tożsamością z nieznajomą i od teraz musi odgrywać rolę arystokratki. Przeszłość nieznajomej skrywa wiele sekretów i śmiertelnych zagrożeń. Jo odbędzie długą drogę, pozna świat i wiele się nauczy.


"...świętym obowiązkiem kobiet jest chronić mężczyzn przed nimi samymi."

W świecie, gdzie rządzą kobiety, Jo dorasta, uczy się sztuk walki, zdobywa licencję uzdrowicielki, doświadcza kilku miłości, trafia do oriestańskich pałaców i afrabskich haremów. A i cel okazuje się zupełnie inny, niż się na początku wydawało…*


"(...) historia wojen to nic innego jak zapis ludzkiej głupoty."

Cudowna okładka i ciekawy opis świata, którym rządzą kobiety. Przyznam, że bardzo mnie to zaciekawiło, jednak na tym chyba koniec, bo fabuła niczym mnie nie zainteresowała. Świat rządzony przez kobiety okazał się szowinistyczny i przytłaczający. Nigdy nie zgadzam się ze spychaniem kobiet na margines, ale przedstawienie mężczyzn, którzy wiedli życie podobne do niewolników w starożytnym Rzymie również nie jest dla mnie akceptowalne. Bohaterka również nie zrobiła na mnie pozytywnego wrażenia. Jedynie opisy były dobre i ciekawie rysowały przedstawiony świat, a dialogi niewymuszone, dzięki czemu dobrnęłam do końca.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Novae Res.

Moja ocena:
4/10
*opis wydawcy

6 komentarzy:

 1. Szkoda, że tak słabo wypadła. Ja też raczej nie czułabym się dobrze w tych klimatach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Teraz trudno o dobre książki dla młodzieży.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam serdecznie ♡
  Świetna recenzja. Szkoda, że książka wypadła słabo. Raczej nie będe sią nią interesować.
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 4. Będę tę książkę omijać szerokim łukiem. 😊

  OdpowiedzUsuń