wtorek, 18 września 2018

Baba Jaga Radzi

Tytuł: Baba Jaga Radzi
Tytuł oryginału: Ask Baba Jaga
Autor: Taisia Kitaiskaia
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 192
Wydawnictwo: Kobiece


"Droga Babo Jago,
jestem seryjnym randkowiczem. Nieustannie szukam księżniczki na ziarnku grochu i w rezultacie niszczę relacje łączące mnie z dziewczynami, które potencjalnie nadają się na życiowe partnerki. Przyznaję, że uwagę skupiam głównie na wyglądzie kobiety."

Baba Jaga od dziecka kojarzyła mi się z czymś złym, z czymś czego trzeba się bać. Może to na wskutek straszenia przez mamę czy babcię, a może przez jakieś zabawy z rówieśnikami w tym czasie.. Jak się okazuje, Baba Jaga, w starych słowiańskich wierzeniach uchodziła za postać, która zna odpowiedź na każde pytanie. Autorka, która jako dziecko bywała w dzikich kniejach odległej Syberii, od lat przyjmuje jej nieziemskie porady. Nawet te nieproszone.

Wydawnictwo Kobiece
 "Jesteś ciemnym kamieniem & dlatego letnie słońce ogrzewa cię mocniej."

Taisia Kitaiskaia w swojej książce Baba Jaga Radzi dzieli się mądrościami mistycznej staruszki.  Jej surrealistyczne, szczere do bólu i często żartobliwe odpowiedzi niosą ulgę wszystkim współczesnym zagubionym duszom. Baba Jaga ma odpowiedź na wszystko. Czy można cieszyć się szczęściem swojego eks? Jak przestać się wściekać na innych? Dlaczego czas tak szybko ucieka i o co w tym wszystkim chodzi? Czy straconą miłość da się odzyskać?... Ona wie jak radzić sobie z takimi pytaniami. A jej odpowiedzi potrafią wprawić w osłupienie każdego.


"Och, Babo Jago... Uczyń mnie również choć trochę mądrzejszą."

Baba Jaga Radzi to świetna książka z bardzo ciekawymi i nietuzinkowymi poradami. Czasami niewyobrażalnie śmieszy, ale przede wszystkim przemawia w niej szczerość, taka bezpośrednia i bez żadnych zahamowań. Uwielbiam takie książki. Bo są zarówno zabawne, pełne ironii jak i mają w sobie swoistą mądrość. 

Książka składa się z pytań kierowanych do Baby Jagi i odpowiedzi na nie. Dotyczą one pracy, miłości, poszukiwania szczęścia... Baba Jaga, co bardzo mi się podoba, nie przebiera w słowach. Jej odpowiedzi są zabarwione ironią i czasami czarnym humorem. To kobieta o wielkiej wiedzy życiowej ale i ciętym języku. Jeśli nie jest on Wam straszny, to musicie zapoznać się z jej poradami.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Kobiece.
Moja ocena:
9/10

3 komentarze: