sobota, 29 września 2018

Sekretny Dziennik Lasu

Tytuł: Sekretny Dziennik Lasu
Autor: Przemysław Barszcz
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 320
Wydawnictwo: Fronda

"Kopytnik, niewielka roślina z rodzaju takich, które każdy widział, ale z racji jej pospolitości nikt nie zwraca na nią uwagi, przyjął podobną strategię. Wybrał jednak zapach zepsutego mięsa... Małe brązowe kwiatuszki chroni przed deszczem i uszkodzeniami pod liśćmi. Wiadomo, utrata kwiatów to dla rośliny koniec nadziei na wytworzenie nasion, koniec snu o reprodukcji."

Lasy zajmują 30% terytorium Polski. W ciągu ostatnich 20 lat przybyło pół miliona hektarów drzewostanu. Ale - czy potrafimy to docenić i dobrze odczytujemy sygnały, które wysyła do nas natura z głębi leśnych ostępów?

Co można odkryć w leśnym Archiwum X?
Dlaczego las wymienia co roku baterie słoneczne na nowy model? Czy muchy mogą zapylać kwiaty? Który pustelnik uwielbia żywić się grzybami? Kogo terroryzują sikory?


"Czy to ważne, żeby nie popełniać błędów, na przykład myląc zająca z królikiem?"

Nieustająca inwazja obcych. Przekradają się nocami w ładowniach statków, czają się w mroku wagonów kolejowych i kontenerów. Pasażerowie na gapę, śmiertelne zagrożenie dla lokalnej autonomii. Obce grzyby, skorupiaki, nasiona, owady, ryby, a nawet ssaki dokonują inwazji, zmieniając nasz ekosystem.

Wilki u bram. Kundelek, łotrzyk ze schroniska. Z jednej z eskapad w centrum Krakowa pupil nie wrócił – kilka kilometrów od Rynku Głównego, Sukiennic i hejnału zjadły go wilki. Las wdarł się przemocą do miasta.

Zawilec – świadek nieśmiertelności. Kiedy jego stare kłącze obumiera, wyrasta z niego kolejne, przejmujące role poprzednika. Mamy więc do czynienia z jedną i tą samą rośliną, identyczną genetycznie; małe roślinki mogą okazać się starsze od najstarszych drzew w lesie. 


"Wystarczy próbka grubości zapałki, pobrana z pnia, aby przenieść się w czasy bardzo dawne."

Wybaczcie mi za ten opis z okładki, ale on jest taki cudowny, że nie mogłam się powstrzymać i dałam go zamiast moich słów. Sekretny Dziennik Lasu to specyficzna książka, która nie jest dla każdego. A powinna być dla każdego, bo las jest niezbędną częścią ekosfery. Autor książki jest przyrodnikiem i leśnikiem. Zna wiele szczegółów z życia lasu, które, chociaż są ciekawe, to kiedy nagromadzi się ich dużo, zaczynają bywać męczące. Niemniej jednak każdy ma szansę znaleźć w niej pożądane informacje. Ja znalazłam. Pewnie nie wiecie o tym, że interesuję się wilkami. Miałam tutaj okazję poznać kilka szczegółów z ich życia, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Sekretny Dziennik ma tą zaletę, że jest napisany bardzo przystępnie i w bardzo nowatorski sposób. Zawiera wiele przykładów porównywanych między innymi do portali społecznościowych czy wypowiedzi młodzieżowych. Z książki najwięcej jednak skorzystają pasjonaci przyrody, bo dzięki niej szczegółowo poznają życie lasu. Dla innych może ona być czasami nudna i zbyt drobiazgowa. Na dużą uwagę również zasługuje szata graficzna, która została przepięknie wykonana.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Fronda.

Moja ocena:
7/10  

2 komentarze:

  1. Bardzo lubię takie publikacje - zawsze dowiaduję się czegoś nowego:)
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie mam pojęcia czemu, ale w pierwszej sekundzie jak spojrzałam na swoją listę czytelniczą, przeczytałam ,,Sernikowy Dziennik Lasu" xD

    OdpowiedzUsuń