sobota, 29 września 2018

Miecz Aniołów

Tytuł: Miecz Aniołów
Cykl: Mistrzowie Polskiej Fantastyki (17)
Autor: Jacek Piekara
Rok wydania: 2108
Liczba stron: 345
Wydawnictwo: Fabryka Słów

"Ciekaw byłem, czy któryś z moich braci inkwizytorów posłuchałby tego wszawego rozkazu. Ksiądz chyba naprawdę tracił cierpliwość albo rozum, skoro zdążał do tak prymitywnej konfrontacji. Niestety, źle wybrał obiekt prześladowań. Najzupełniej wystarczy, że waszym uniżonym sługą pomiatał Jego Ekscelencja biskup."

Świat Mordimera jest brutalny. Nie przeżyje w nim ktoś kto jest delikatny. Pełno w nim intryg, kłamstwa, fałszu, zła, zdrady i nadprzyrodzonych stworzeń. Czarownice, demony, wyznawcy mrocznych kultów, heretycy... to codzienność, z jaką inkwizytor musi sobie radzić. Nie jest to miły świat. To okrutny świat.

  
 "Bo jeśli zadasz pytanie, uważaj: możesz usłyszeć odpowiedź. Szkoda, że niewielu ludzi pamięta o tej prostej prawdzie, naiwnie sądząc, że wiedza jest dobrem samym w sobie."

Mordimer Madderin jest licencjonowanym inkwizytorem na usługach biskupa Hez- hezronu. Jest dobry w swoim fachu. Wierzy w sprawiedliwość w tym okropnym świecie. Jest profesjonalistą i niezachwianie wierzy w słuszność swojej pracy. Mordimer nie waha się zadawać pytań i dążyć do odkrywania prawdy o świecie, który go otacza. Świecie pełnym intryg i zła. Świecie, którego siłą napędową są nienawiść, chciwość i żądza.

  
"Bo znaczymy tylko tyle, na ile potrafimy wycenić się we własnych oczach.

Miecz Aniołów to godna kontynuacja losów Mordimera Maderina. Wszystkie opowiadania trzymają w napięciu od samego początku do końca. Autor bogato przedstawił świat, w jakim przyszło żyć bohaterowi. Pokazał także kolejne cechy Mordimera, dzięki czemu postać stała się jeszcze bardziej wyrazista, a także jakby bliższa czytelnikowi. Dobrze zarysowane również zostały postacie drugoplanowe. Autor dokładnie dopracował szczegóły. Czekam na kolejne jego dzieła.

Moja ocena: 
9/10  

2 komentarze:

  1. Poczekam na coś, bardziej w moich klimatach czytelniczych. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam:D Baaaardzo mi się podobała cała ta seria!
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

    OdpowiedzUsuń