sobota, 29 września 2018

Młot na czarownice

Tytuł: Młot na czarownice
Cykl: Mistrzowie Fantastyki Polskiej (16)
Autor: Jacek Piekara
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 298
Wydawnictwo: Fabryka Słów


"Chociaż w dzisiejszych, łagodnych czasach księży rzadko kiedy palono. Zbyt rzadko - zdaniem waszego uniżonego sługi, gdyż wielu duchownych jedynie plugawiło nauki Chrystusa. Zresztą, moim zdaniem, tak właśnie było i być miało, że parszywymi owcami będą ci, którzy noszą sutanny."

Świat, w którym żyje Mordimer to okropny świat skąpany we krwi, strachu i śmierci. To alternatywny świat, w którym Jezus zstąpił z krzyża, by zemścić się na swoich oprawcach, przypominający klimatem średniowiecze. Światem rządzą inkwizytorzy, którzy likwidują wszystko co złe, wszystko co jest dziełem Szatana.

  
"Im bardziej jesteś nikim, tym bardziej pragniesz, żeby cały świat kręcił się wokół Ciebie.

Mordimer staje oko w oko z potężną czarownicą, herezją, potężnym demonem, wampiryzmem i polityką Kościoła, a do tego mnóstwo heretyków. Wszyscy oni pragną podważyć Inkwizycję i zniszczyć ją.
Czy do przetrwania wystarczy żarliwa wiara, stalowe nerwy i ostry niczym brzytwa umysł?
Zwątpienie? Nie jest rzeczą ludzką...
jest dziełem Szatana. Wątpisz?
Już jesteś zgubiony.
 


"Tylko głupiec nie słucha rad, nieważne, dobrych czy złych, gdyż każda niesie ze sobą naukę.

Młot na czarownice to kolejny tom opowiadający o losach inkwizytora Mordimera. Cały świat, w jakim on żyje, przedstawiony przez Jacka Piekarę, pomimo swojej brutalności i surowości posiada specyficzny klimat, który przyciąga. Może nie nazwałabym go urokiem, ale czymś podobnym. Bo to zdecydowanie nie jest uroczy świat. Jest pełen zła i okrucieństwa. Jest taki pierwotny. Nie jest to przyjemny świat, ale jednocześnie z chęcią do niego powracam. Bo ma w sobie magię. Bohaterowie również mają w sobie to coś. Wydają się prawdziwi, pomimo swojego okrucieństwa i pierwotnych instynktów, a może właśnie dzięki nim tacy są? Wszystko zostało napisane prostym i przyjemnym językiem, dzięki czemu czyta się to szybko i bez większych trudności.

Moja ocena:
9/10   

1 komentarz: