środa, 19 września 2018

Miłość na walizkach

Tytuł: Miłość na walizkach
Cykl: Mańka
Autor: Małgorzata Kalicińska
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 550
Wydawnictwo: Burda Książki

"Teraz, gdy kwitną kamelie, nie ma mrozu, tylko naprawdę pięknie świecące słońce. Gdy niepotrzebne już są szaliki i czapy, ja przedpołudniami dopisuję ostatnie zdania w różnych rozdziałach książki o gotowaniu. Myślę, co pominęłam, co jeszcze ulepszyć, i wiem, że pewnego dnia muszę postawić kropkę, bo lepsze jest wrogiem dobrego."

Mańka jest szczęśliwa. Właśnie przyleciała do Korei, do swojej miłości. Rozmawia sama ze sobą i wyobraża sobie, że to duch jej zmarłej siostry, pisze książkę i pomimo lekkiej nudy, czuje się spełniona. Rzecz zupełnie inaczej ma się z Antkiem. Antek, inżynier pracujący w Korei Południowej, przechodzi na emeryturę, czuje się niepotrzebny i rozżalony. Jak wykorzystać energię, zapał i pasję, które wciąż w sobie ma? Jak sprawić, by znów złapał wiatr w żagle, w nowym życiu bez pracy zawodowej?

  
"Przytulił mnie. To naprawdę działa. Przytulenie jest lecznicze i potrzebne." 

Wrócić do Polski i spokojnie mieszkać w domu z ogródkiem pod miastem? Czy takie sielsko-anielskie życie w jednym miejscu to jedyne przeznaczenie dla dwojga dojrzałych ludzi? A może lepiej podróżować, odważnie poznawać świat, cieszyć się sobą? Mańka nie wie co zrobić, ale nie zamierza zostawiać z tym Tośka samego. Ostatnio to on pomógł jej. Teraz jej kolej, a poza tym przecież go kocha. Nieważne, co wybiorą, gdzie pojadą, byle razem. Zaliczą Lizbonę, Finlandię, nawet Australię. A do tego zmierzą się z problemami, których zawsze jest pod dostatkiem."Banały? Może i banały, ale prawdziwe."

To już trzeci tom serii o Mańce. Tym razem ciągłe wyjazdy, wycieczki i zwiedzanie. Autorka tak cudownie i realistycznie wszystko opisała, że miałam wrażenie, jakbym tam była, jakbym zwiedzała te miejsca razem z bohaterami. O ile pierwszy tom o Mańce był wesoły, a drugi smutny i nostalgiczny, ten łączy w sobie wszystko. Jest w nim radość, śmieszne opisy czy dialogi, a także problemy i smutne chwile. Czuć w tej powieści szczerość i taką prawdziwość życia, gdzie wiele się dzieje, jest czas na radość, śmiech, ale też i problemy.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Burda Książki.

Moja ocena:
9/10  

2 komentarze:

  1. Nie znam jeszcze poprzednich tomów serii, ale na pewno nadrobię.:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wcześniejsze były mega! Ten również zapowiada się wyśmienicie!
    Na pewno sięgnę po nią

    OdpowiedzUsuń