czwartek, 27 września 2018

Wielkie Nadzieje

Tytuł: Wielkie Nadzieje
Tytuł oryginału: Great Expectations
Autor: Charles Dickens
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 425
Wydawnictwo: MG

"Ten dzień wprowadził do mojego życia wielkie zmiany. Ale tak dzieje się w życie każdego człowieka. Przypomni sobie taki jeden dzień, który zaważył na twoim życiu. Przerwij na chwilę ty, który to czytasz i pomyśl o długim łańcuchu złotych czy żelaznych ogniw, cierni czy kwiatów, które by nigdy ciebie nie oplątały, gdyby nie było jakiegoś jednego ważnego i pamiętnego dnia w twoim życiu."

Pip stracił rodziców w dzieciństwie. Wychowywany był przez siostrę, która rządziła twardą ręką i szwagra, kowala, który był dla niego przyjacielem. Pewnego dnia malec spotyka ukrywającego się przestępcę, który uciekł z więzienia. Pip po kryjomu przynosi mężczyźnie jedzenie, wódkę i pilnik, wszystko ukradzione z domu swych opiekunów. Nie będzie to jego ostatnie spotkanie z więźniem.

  
 "Nie ma większego oszusta niż ten, kto oszukuje sam siebie."

Mija kilka lat, Pip pracuje jako czeladnik u swojego szwagra. Chłopak jest nieszczęśliwie zakochany w Estelli, pięknej dziewczynce, wychowywanej przez bogatą, zdziwaczałą starą pannę, która uważa się za lepszą od niego. Estella sprawia, że Pip czuje gorszy, wstydzi się sam siebie. Niespodziewanie otrzymuje od anonimowego darczyńcy ogromną sumę pieniędzy, które pozwalają mu na rozpoczęcie edukacji w Londynie. Pip zaczyna wstydzić się swojego pochodzenia i oddala się od rodziny. Szybko jednak traci majątek i zmuszony jest samodzielnie zarabiać na utrzymanie…  


"Bóg wie, że nie należy nigdy wstydzić się własnych łez. Są one jak deszcz obmywający pył, który zalega nasze stwardniałe serca."
Charles Dickens jest bardzo znanym pisarzem. O jego książkach wiele słyszałam, ale nigdy nie miałam okazji przeczytać. Wielkie Nadzieje to cudowna książka pełna przesłań, która oddaje realia XIX-wiecznego społeczeństwa. Autor drobiazgowo przedstawił wszystkie szczegóły opisując ich życie i otoczenie. Charles Dickens ma niezwykły talent do kreowania bohaterów. W Wielkich Nadziejach są oni tak charyzmatyczni, posiadają wiele cech, że wydają się niesamowicie realni. W książce nie brakuje też ukazania trudnej miłości, wartościowych przesłań, morałów i prawd życiowych.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu MG.
Moja ocena:
9/10

5 komentarzy:

 1. Czekam na swój egzemplarz tej książki ❤️

  OdpowiedzUsuń
 2. Musze nadrobić zaległości - taka klasyka a jej nie znam!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 3. To niezwykłe, jak ta powieść jest znana i ważna w krajach anglosaskich. Zresztą tam Dickens często się pojawia jako odniesienie, albo jego bohaterowie są tkim słowem kluczem, jak u nas Zagłoba, czy słynne "nic to" Michałka Wołodyjowskiego

  OdpowiedzUsuń
 4. Skoro tak pozytywnie oceniasz to kto wie, może i ja się skuszę? :)

  OdpowiedzUsuń