środa, 16 października 2019

Podróż do Carcassonne

Tytuł: Podróż do Carcassonne
Cykl: Podróż do Caracassonne (1)
Autor: Agnieszka Janiszewska
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 232
Wydawnictwo: Novae Res

"Popatrzyła na niego wyczekująco i domyślił się, że tak samo jak kiedyś, przed laty, miała nadzieję usłyszeć od niego, że powody tego cierpienia urodziły się wyłącznie w jej głowie. Bo jego nigdy nie interesowało coś tak trywialnego jak zdrada małżeńska. Tak kiedyś jej powiedział, wieki temu, i może raz czy dwa razy powtórzył."

Warszawa, rok 1921. Hrabina Stefania Leszczyńska aranżuje korzystne małżeństwo dla swojego syna, Ksawerego, które ma zapewnić mu wysoką pozycję towarzyską i otworzyć drzwi do wielkiej kariery w dyplomacji. Realizację tego planu komplikuje jego romans z początkującą aktorką, Natalią Moore, która w dodatku spodziewa się dziecka. Dziewczyna, nakłaniana przez hrabinę do wyjazdu z Warszawy, w końcu znika bez śladu, a Ksawery rozpoczyna nowe życie. Życie pełne goryczy, poczucia niespełnienia i żalu… *

 
 "Nic się nie dzieje przez przypadek. Wszystko, co nas spotyka, ma jakiś sens, nawet jeśli go początkowo nie dostrzegamy."

Działania wszystkich bohaterów będą miały dla nich daleko idące konsekwencje. Każde z bohaterów będzie się mierzyło z trudami życia jakie sami sobie zgotowali, bo mimo zabiegów innych, każde z nich wybrało swój los i ostatecznie sami podjęli wiążące decyzje. A pośród wszystkich zawirowań nie brak wzajemnych pretensji i żalu.


"Od pewnego czasu nie wierzę już w przypadki - odezwał się wreszcie hrabia. - Wierzę za to, że nic nie dzieje się bez przyczyny." 

Podróż do Carcassonne to wielowątkowa poruszająca opowieść o całej rodzinie Leszczyńskich, a także Natalii Moore. Autorka dogłębnie zagłębiła się w psychikę bohaterów, przedstawiła motywy ich działań, myśli i uczucia. Często pokazywała wydarzenia z perspektywy kilku osób. Przede wszystkim wszystkich doskonale wykreowała pokazując ich wady i zalety, ich smutki i nadzieje, osobiste tragedie i trudne dylematy. Powieść, choć trochę smutna, to czyta się ją przyjemnie i jest miłą odskocznią od codzienności.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Novae Res.

Moja ocena: 
8/10  

5 komentarzy:

 1. Mam w planach poznać ten cykl, ponieważ czuję, że jego bohaterowie oraz ich perypetie staną się mi bardzo bliskie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta książka - i cała seria - jest wszędzie :) Niestety nie dopowiadają mi czasy, w których osadzona jest akcja. Nie lubię i już, nic nie poradzę...

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chcę przeczytać tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobra ocena, może się skuszę. Brzmi ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Może kiedyś się skuszę. :)
  Pozdrawiam serdecznie ♥♥
  Nie oceniam po okładkach

  OdpowiedzUsuń