wtorek, 29 października 2019

Podróż do Carcassonne

Tytuł: Podróż do Carcassonne
Cykl: Podróż do Carcassonne (2)
Autor: Agnieszka Janiszewska
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 214
Wydawnictwo: Novae Res

"Przez moment patrzyli na siebie w milczeniu, niepewni, co jeszcze mogliby dodać. Słowa uwięzły mu w gardle i dałby sobie rękę uciąć, że z nią było podobnie. Mieli sobie tyle do powiedzenia, on w każdym razie tak to sobie wyobrażał, i nagle dotarło do niego, że na razie wystarczy mu sam jej widok. I zapewnienie, że to wszystko nie było pomyłką."

Iwona, nieślubna córka Natalii, wychodzi za mąż, nie z miłości, ale z chęci ucieczki z domu, od matki, która jej nie rozumie. Zdaje sobie sprawę, że jej życie nie będzie pełne miłości, ale wie, że jej mąż to dobry człowiek, a ona i tak nie oczekuje niczego więcej od życia. Rozgoryczona postawą matki wobec okupantów, wyrusza do Warszawy, by rozpocząć swoje nowe życie.

 
 "Masz córkę i nie mów, że to już nieaktualne."

Kiedy w 1944 dostaje od matki list z prośbą o przyjazd, postanawia powrócić do rodzinnego Krakowa. W tym czasie wybucha Powstanie Warszawskie i na zawsze zmienia jej życie...


"Nikomu nie należy odbierać nadziei, zwłaszcza wtedy, gdy czepia się jej resztkami sił." 

Przyszła kolej na dokończenie historii. Tym razem autorka skupiła się przede wszystkim na nowym pokoleniu- Iwonie i Cezarym- dzieciach Ksawerego. Oczywiście ważną rolę odegrał sam Cezary jak i jego siostra i żona. Klimat obu powieści został utrzymany w podobnych tonach. Tak samo wydarzenia zostały przedstawiane z perspektyw kilku bohaterów, pokazała te same żale za błędy popełnione w młodości i niezaspokojone uczucia.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Novae Res,

Moja ocena:
8/10  
 

2 komentarze:

  1. Nie czytałam pierwszego tomu, więc za ten nawet nie będę się brać. Może kiedyś nadrobię tą serię.
    Książki jak narkotyk


    OdpowiedzUsuń