środa, 28 lutego 2018

Klan Kossaków

Tytuł: Klan Kossaków
Autor: Marek Sołtys
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 21
Wydawnictwo: Arkady

"Łazienka w domu państwa Kossaków strzegła tajemnic patriotyczno-twórczych. Oto w dobie największych represji, rewizji, aresztowań, Juliusz sobie spokojnie malował wielką akwarelę, robioną honorowo na zamówienie, trudno powiedzieć, Emigracji czy Rządu Narodowego."

Kto nie widział licznych dzieł malarskich Kossaków. Juliusz, Wojciech i Jerzy trwale zapisali się w polskiej kulturze. Kossakowie malowali powstania narodowe, epopeję napoleońską, walki I Wojny Światowej. Kossakowie znani są także z dzieł literackich wnuczek Juliusza. Kto jednak wie jak wyglądało ich życie i jacy byli oni sami?


"Wielkie płótno, zapełniane życiem, ruchem, tężyzną i grozą, było dla Wojciecha wielką radością."
  
Dzieje rodziny Kossaków obfitują w talenty artystyczne jak i liczna skandale i różne sensacje. Pasja, miłość i romanse, życie światowe, liczne podróże, wzloty i upadki... Nic ich nie ominęło. Ich losy są niezwykle barwne i wywołują zaciekawienie. O Kossakach napisano już wiele, bo i jest o czym pisać. Dlaczego więc warto sięgnąć po książkę Marka Sołtysika?


"Żeby malować panoramę, trzeba być człowiekiem odpornym. Wojciech miał końskie zdrowie."

Marek Sołtysik jest nie tylko pisarzem ale i artystą. Na rodzinę Kossaków patrzy więc trochę innym okiem niż inni. Autor z niezwykłą płynnością porusza się pośród dzieł sztuki, przedstawia je o wiele lepiej niż inni, a jednocześnie w bardzo ciekawy sposób przedstawia rodzinę Kossaków wysuwając na plan pierwszy Juliusza, Wojciecha i Jerzego, innych zaś pozostawia w tle. Klan Kossaków to świetna lektura, która zachwyci nie tylko znawców sztuki.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Arkady. 

Moja ocena:
9/10  

1 komentarz: