sobota, 3 lutego 2018

Na Krawędzi Wszystkiego

Tytuł: Na krawędzi wszystkiego
Tytuł oryginału: The Egde of Everything
Autor: Jeff Giles
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 384
Wydawnictwo: IUVI

"Iks zacisnął zęby, by oderwać myśli od bólu, i spojrzał na Wyrywaczkę. Setki tat spędzone na Nizinie nie wycisnęły niemal śladu na jej cerze i wciąż mogła uchodzić w oczach wszystkich za urodziwą. Miała zdecydowane, regularne rysy, mocny podbródek z dołkiem i wiecznie młode oczy."

Moe ma 17 lat. Mieszka ze zwariowaną matką i młodszym bratem, który ma ADHD, w zapomnianym przez ludzi zakątku. Ma za sobą trudny okres. Rok temu zmarł jej ojciec, a ona wciąż nie może się z tym pogodzić. Jest bardzo wycofana i zamknięta w sobie. Podczas zamieci śnieżnej szukając brata, trafia z nim do opuszczonego domu, w którym niegdyś mieszkali zaprzyjaźnieni staruszkowie. Spotykają tam nieznajomego mężczyznę, który okazuje się mordercą zaginionej pary. Pojawia się także kolejny tajemniczy nieznajomy, który ratuje Zoe i Jonaha, który pragnie zamordować tamtego zbrodniarza...

  
"Serca to krucha rzecz, a przynajmniej te dobre serca.

Iks, bo tak nazwała go Zoe, pochodzi z Nizin, okropnej krainy przepełnionej bólem, strachem, okrucieństwem i złem. Przychodzi na ziemię jedynie po to, by zabrać tam zepsutą duszę. Nie ma własnej woli, musi słuchać lordów, wyżej od siebie postawionych złoczyńców. Iks jest łowcą głów. Nie może ujawniać się nikomu poza swoimi ofiarami. Każdy kto go zobaczy, kto stanie na jego drodze, naraża się na śmiertelne niebezpieczeństwo. Bo lordowie nie mają skrupułów. Zniszczą każdego, kto dowie się o ich istnieniu, kto stanie pomiędzy nimi, a łowcą.

  
"Dusze, które zabieramy, straciły prawo do zwania się ludźmi. Są śmieciami, my zaś jesteśmy śmieciarzami.

Iks i Zoe nigdy nie mieli się spotkać. By uratować dziewczynę, chłopak łamie wszystkie zasady swojego świata i ponosi tego brutalne konsekwencje. Beznadzieja, samotność, ból... To jedyne co Iks zna. Zoe pokazuje mu jak można żyć inaczej. Dzięki niej poznaje co to miłość. Jednak uwolnienie Iksa z Nizin, a Zoe od przeszłości nie jest łatwym zadaniem i zmusza ich oboje, by zmierzyli się z własną mroczną stroną...

  
"(...) Nie jestem taki pewien. Bardzo łatwo jest przepraszać, zwłaszcza gdy cię już złapią.

Na krawędzi wszystkiego to świetnie napisana, mocna powieść pełna mroku i miłości. Książka zaczyna się bardzo zwyczajnie, jednak już od początku towarzyszy czytelnikowi lekkie napięcie i delikatna nutka strachu, które trzymają aż do samego końca. Fabuła książki jest niezwykle oryginalna i intrygująca. Do tego zakochałam się w bohaterach. Zoe bardzo przypomina mnie. Z jednej strony zamknięta w sobie, a z drugiej gotowa oddać serce nawet komuś tak mrocznemu jak Iks. Iks urzekł mnie swoją skromnością i spokojem, a także zdolnością do poświęceń. Książka wywarła na mnie ogromne wrażenie. To powieść nie z tego świata.

Za książkę serdecznie dziękuje Wydawnictwu IUVI.

Moja ocena:
9/10  

3 komentarze:

 1. Książka czeka na mojej półce, więc cieszę się, że Ci się podobała ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawi mnie ta historia.

  OdpowiedzUsuń
 3. A mi się książka nie podobała, dla mnie to była kompletna strata czasu i męczarnie :( Strasznie się przy niej wymęczyłam. Po opisie oczekiwałam czegoś o wiele ciekawszego, a tu wymęczyły mnie postacie, brak jakiejkolwiek akcji, czy sztuczne według mnie dialogi. :)

  Recenzja świetna i cieszę się, że Tobie sprawiła przyjemność <3

  Pozdrawiam ciepło <3
  Ewelina z redgirlbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń