środa, 27 czerwca 2018

Fotografowanie Polskiej Przyrody

Tytuł: Fotografowanie Polskiej Przyrody
Autor: Grzegorz Bobrowicz
Rok wydania: 2018
Liczba stron:
Wydawnictwo: Arkady


 "Podczas srogich zim zimorodki walczą o dostęp do rybek. Na zdjęciu walka między samcem a samicą. Kotłujące się ptaki udało się sfotografować jedynie na lodzie, bo nie przeszkadzały tu gałęzie i mógł zadziałać autofokus."


Polska przyroda ma w sobie tyle piękna. Zachwyca przez cały rok. Wiosna, lato, jesień zima... Patrząc na fotografie, czasami aż trudno ocenić, która jest najpiękniejsza. Każda zachwyca kontrastem, barwą, czy tematyką. Sama pasjonuję się fotografią, chociaż nie jest to coś co robię ciągle. Bardziej zależy mi na uwiecznieniu wyjątkowego piękna lub ważnych dla mnie chwil, albo książek. "Czapla siwa polowała nad przeręblem."

Grzegorz Bobrowicz jest Dolnoślązakiem. Fotografią przyrodniczą zajmuje się od ponad trzydziestu lat. Wydał kilkanaście książek o przyrodzie Polski. W swoim dorobku ma ponad sto opracowań naukowych, w tym dokumentacje trzech rezerwatów przyrody, a także kilkaset artykułów naukowych i popularnonaukowych. Jest autorem wielu wystaw fotograficznych w kraju i za granicą. Wykłada fotografię krajobrazową i przyrodniczą. Prowadzi warsztaty fotograficzne. Jest także reżyserem i autorem zdjęć do filmów przyrodniczych, m. in.: Bieliki, Żurawie, Lasy Doliny Baryczy. I robi świetne zdjęcia, na które aż chce się patrzeć.

Więcej zdjęć G. Borowicza

"Aby "zamrozić" ptaka w ruchu nastawiłem bardzo wysokie ISO." 

Poradnik Fotografowanie Polskiej Przyrody adresowany jest do każdego, kto ceni przyrodę i lubi fotografię, niezależnie od poziomu wiedzy przyrodniczej i doświadczenia fotograficznego, chociaż przyznam, że każdy kto lepiej zna się na fotografowaniu, będzie rozumiał z niej więcej i więcej będzie miał przyjemności z zagłębiania się informacje. Poradnik zawiera przepiękne fotografie polskiej przyrody- obiekty astronomiczne. zjawiska atmosferyczne, krajobrazy, obiekty przyrody nieożywionej, siedliska przyrodnicze, gatunki roślin, grzybów, zwierząt. A do nich krótkie opisy. Polecam wszystkim zainteresowanym.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Arkady.

Moja ocena:
8/10   

2 komentarze: