wtorek, 29 grudnia 2020

Noah jest bardziej

Tytuł: Noah jest bardziej
Tytuł oryginału: Noah Could Never
Autor: Simon James Green
Cykl: Noah Can't Even (2)
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 416
Wydawnictwo: Zielona Sowa


"Noah pewnie poradziłby sobie z utratą chłopaka. Na filmach ludzie w takich sytuacjach obżerali się lodami i zwijali w kłębek pod kołdrą - nie ma sprawy, nawet wyglądało to całkiem zachęcająco. Ale stracić przyjaciela?"

 

Ostatnio chyba mam jakiegoś pecha i trafiam na książki, które są drugimi tomami cyklu. Tym razem to powieść dotycząca LGBT, a jej głównym bohaterem jest Noah, wyjątkowy pechowiec.
 

"Oto proszę, całuje się dwóch chłopców, najnormalniejsza rzecz na świecie."

Wygląda na to, że Noah w końcu poukładał sobie swoje młodzieńcze życie i zdobył wymarzonego chłopaka Harry'ego, lecz to dopiero początek przygód. Do ich szkoły przyjeżdżają uczniowie z wymiany z Francji. Do Noaha zostaje przydzielona dziewczyna, która na dodatek nie jest Francuzką. Do tego pojawia się przystojny Pierre, który próbuje namieszać w związku Noaha. 


 "(...) nie powinieneś być w relacji z kimś, kto sprawia, że czujesz się źle sam ze sobą." 

Pierwsze co muszę pochwalić, to to, że ta książka się ukazała w Polsce. Ostatnio jak tyle szumu wokół osób LBGT w Polsce i tyle nieprzyjemnych wypowiedzi polityków, że chyba im wcześniej zrozumiemy, że to nie jest ideologia, a ludzie i to zwyczajni i normalni ludzie, tym będzie lepiej. Brakuje nam szacunku do drugiej osoby, nie akceptujemy i nie tolerujemy żadnej inności u innych. Noah to nastolatek, jak każdy inny, ma mnóstwo problemów z akceptacją,z poznaniem samego siebie i ze swoim związkiem. Nie do końca potrafi się w nim odnaleźć, nie potrafi docenić samego siebie, ocenić właściwie. Noah jest bardziej to bardzo wartościowa lektura skierowana do młodych czytelników, ale myślę, że i starsi mogliby się z niej dużo nauczyć.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zielona Sowa.

Moja ocena:
8/10
 

4 komentarze:

  1. Mimo bardzo ważnych tematów poruszanych w książce myślą, że jest to książka zdecydowanie dla młodszego czytelnika, niż ja. ��

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że odnalazłabym się w tej trochę psychologicznej książce. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Brakowało takich książek w Polsce.. ❤

    OdpowiedzUsuń