środa, 30 grudnia 2020

To już nie ma znaczenia

Tytuł: To już nie ma znaczenia
Autor: Joanna Jagiełło
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 347
Wydawnictwo: Zielona Sowa


"Pierwszy krok w tańcu. Ten moment, gdy cisza zostaje przerwana taktami muzyki, a bezruch lekkim uniesieniem stopy, nagłym przecięciem powietrza ramieniem, rozkołysaniem biodra. A potem taniec już płynie."

 

Cztery dziewczyny, które różni wszystko. Aniela jest niska, ale niezwykle piękna i kształtna, żaden mężczyzna nie przejdzie obok niej obojętnie. Jagoda zawsze nosi mocny makijaż i kolczyki w uszach. Ida jest przy kości i bardzo ją to onieśmiela. Do tego nosi aparat na zębach i nigdy nie zakłada sukienek. Miriam niewiele się uśmiecha i nie maluje. Jest trochę wycofana. Wszystkie jednak łączy taniec.


 "Gdzie stąpa tancerz, ziemia staje się święta."

Dziewczyny przygotowują się do wielkiego występu. Niedługo przed nim Miriam znika. Nikt nie wie co się z nią stało, dlaczego jej nie ma. Rodzice nie ustają w poszukiwaniach. Dziewczyny postanawiają ją odnaleźć, a w pamięci ciągle mają jej słowa: "To już nie ma znaczenia".

 
"To i tak nie ma już żadnego znaczenia. Żadnego."

To już nie ma znaczenia to kolejna powieść dla młodzieży, która porusza ważne tematy. Każda z bohaterek musiała radzić sobie z podobnym problemem - molestowaniem i przemocą psychiczną. Historia jest mroczna, ale autorka przedstawiła ją z prawdziwa delikatnością i brutalną szczerością. Fabuła jest mocna i poruszająca, przedstawia realne zagrożenia z jakimi mogą się zetknąć nastolatki. Autorka zasługuje na uznanie za poruszenie tego tematu.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zielona Sowa.

Moja ocena:
8/10

5 komentarzy:

 1. Bardzo trudna tematyka, chociaż tak jak mówisz książka przedstawia realne zagrożenia. Wszystkiego najlepszego w nadchodzącym Nowym Roku! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem bardzo zainteresowana lekturą tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z chęcią zapoznam się z tą książką.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń