wtorek, 19 czerwca 2018

Bosch Zbliżenia

Tytuł: Bosch Zbliżenia
Tytuł oryginału: Bosch in Detail
Autor: Till-Holger Borchert
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 320
Wydawnictwo: Arkady Hieronim Bosch- ur. ok. 1450 w ’s-Hertogenbosch, zm. 9 sierpnia 1516– niderlandzki malarz i rysownik przełomu późnego gotyku i wczesnego renesansu północnego, kontynuator stylu malarskiego ostatniej generacji prymitywistów flamandzkich.
Jego twórczość charakteryzuje złożona symbolika, dotycząca w wielu przypadkach grzeszności i niedoskonałości człowieka, poprzez swą zawiłość nie do końca jasna dla odbiorców. Mówi się, że malarstwo Boscha stanowiło inspirację dla XX-wiecznych surrealistów.


Artysta preferował malarstwo, głównie olejne i rysunek. Technika Boscha różniła się od stylu innych malarzy holenderskich sposobem nakładania farby. Podczas gdy sztukę flamandzką cechowała ogólnie delikatna powierzchnia malowideł, obrazy Boscha charakteryzują się chropowatą fakturą. Jako pierwszy malarz w Europie Północnej w swoich dziełach pozostawiał wyraźne ślady pędzla, nie dążył do wygładzenia powierzchni. Hieronim Bosch wielką wagę przykładał także do przedmiotów, postaci, stworzeń rozmieszczonych w dalszych planach, mimo pewnego spłaszczenia przestrzeni elementy rozmieszczone w głębi tworzą na równi z pierwszym planem ważną część treści obrazu. Szczegóły, elementy tła, są wykonywane z nie mniejszą precyzją, niż główne postaci i motywy.
Bosch korzystał z szerokiego wachlarza barw. 


Hieronim Bosch to niezwykły malarz. Wielu było wybitnych i niezwykłych, jednak jego twórczość ma to coś co ją wyróżnia. Nigdy nie interesowałam się malarstwem niderlandzkim. Kiedyś przeczytałam książkę "Córka Rembrandta" i zainteresowałam się twórczością tego artysty ale to było tylko chwilowe. Żałuję, że nie słyszałam nigdy wcześniej o Boschu, bo muszę przyznać, że jego dzieła bardzo przypadły mi do gustu. Bosch Zbliżenia to świetna książka, która przedstawia jego obrazy, które nie tylko dziwią ale i zachwycają swoją niepowtarzalnością. Z pewnością, każdy pasjonat sztuki znalajdzie w niej odbite piękno.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Arkady.

Moja ocena:
9/10  

4 komentarze:

 1. Niestety tym razem książka nie w moim typie. :/
  potegaksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie arcydzieło sztuki w formie książkowej. Absolutny mus dla bibliofila-pasjonata. Czekam na następne "perełki"
  wydawane w takiej zacnej formie ,bo są wspaniałym przykładem
  sztuki edytorskiej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń