środa, 29 lipca 2020

Ziele Marianny

Tytuł: Ziele Marianny
Autor: Katarzyna Enerlich
Cykl: Akuszerka z Sensburga
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 300
Wydawnictwo: Mg


"Maj. Świat tylko wtedy
 pachnie wyjątkowo. Jest 
w każdym maju wspomnienie dzieciństwa, podróży
 choćby na sąsiednią ulicę 
lub do wioski obok i dorosłości, 
bo majowa miłość..."


Marianna, córka akuszerki, przed wojną ucieka spod opieki babki na Mazury w poszukiwaniu swojej matki. Najpierw trafia do klasztoru, gdzie dawniej była jej matka, a potem do jej przyjaciółki i męża. Lata tragicznej wojny, nieświadoma,  spędziła w małej chacie położonej w środku lasu ciężko pracując i zbierając zioła. Jednak już po wojnie nieomal traci życie.


"Noc będzie najtrudniejsza." 

Razem z matką, pielęgniarką w mrągowskim szpitalu, uparcie realizują marzenia o zielarni w polskim już Mrągowie, choć nie jest to łatwe zadanie, są bowiem oskarżane o szerzenie ciemnoty i zabobonów. Kobiety zbliżają się do siebie i wspólnie odbudowują swoje życie. Bieda, niechęć do dawnych mieszkańców, którzy pozostali w mieście, traumy wojenne i powojenne, epidemie – temu wszystkiemu muszą stawić czoła. Rok 1945 był na Mazurach rokiem wyjątkowo trudnym. Bezprawie, szaber i przemyt, przemoc i gwałty – od zaczyna się ta powieść. Ale ludzie mają swoje marzenia i wciąż kochają tak samo. *


"W nocy przyjdą do ciebie złe wspomnienia, bo wszystko się wtedy wyolbrzymia."

Ziele Marianny to drugi tom. Niestety nie poznałam pierwszego, ale to nie zakłóciło mi radości z czytania. Pierwszy raz też spotykam się z twórczością autorki i muszę przyznać, że Katarzyna Enerlich opisuje wszystko bardzo realistycznie. Emocje, uczucia... Aż można poczuć zapach tych wszystkich ziół, a ludzie są bardzo autentyczni. Występują też wątki romantyczne, a to właśnie to co lubię najbardziej. Nie są jednak na pierwszym planie, a rozwijają się w tle i świetnie uzupełniają całą historię, co czyni ją jeszcze bardziej autentyczną. Bardzo się cieszę, że miałam okazję poznać twórczość autorki i na pewno na tej jednej historii się nie skończy.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu MG.

Moja ocena:
9/10

*opis wydawcy   

3 komentarze:

 1. Słyszałam o książce, ale jeśli ewentualnie bym sięgnęła, to zaczęłabym od pierwszego tomu. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tę książkę dopiero przed sobą, podobnie jak pierwszy tom.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 3. Planuję zacząć od pierwszej części i na pewno to zrobię. 😊

  OdpowiedzUsuń