piątek, 16 marca 2018

Królowe i Królowie Wielkiej Brytanii

Tytuł: Królowe i Królowie Wielkiej Brytanii
Autor: Przemysław Jaworski
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 830
Wydawnictwa: Novae Res

"W kwietniu 1226 Joanna została legitymizowana przez papieża Honoriusza III, co argumentowano faktem, że jej rodzice nie pozostawali w momencie jej narodzin w innych związkach małżeńskich; dekret ten jednak nie przyznawał Joannie praw sukcesyjnych."

Królowa Elżbieta II jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci na świecie. Henryk VIII powszechnie znany jest ze zmiany swojego wyznania, odstąpienia od kościoła i ścinania głów swym żonom. Elżbieta I natomiast zasłynęła jako Dziewicza Królowa, która krwawo tępiła katolików. Znane są także takie postacie jak Blanka z Wieży, Maria Stuart, Anna Boleyn, czy Lancasterowie i Yorkowie oraz słynna wojna Dwóch Róż. Mało kto jednak zna historię Anglii i wiele znaczących postaci, którzy mieli większy bądź mniejszy wpływ na jej historię.
"Zwana Wielką, Dziewiczą Królową Glorianą, urodziła się 7 IX 1533 w pałacu Placentia w Greenwich."

Historia Wielkiej Brytanii to przede wszystkim historia monarchii. Książka jest pocztem władców panujących w królestwach Anglii, Szkocji i Wielkiej Brytanii począwszy od VIII w. aż do dziś. Życiorysy panujących mają charakter czysto genealogiczny. Tom przepełniony jest nazwiskami i datami narodzin, mariaży i zgonów, a także licznymi powiązaniami rodzinnymi. Uzupełnieniem całości są ciekawostki.


"Oficjalnym tytułem Elżbiety II jest: Z łaski Bożej królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, innych królestw oraz terytoriów, głowa Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, obrończyni wiary."

Tomiszcze jest obszerne. Liczy sobie ponad 800 stron. Zawiera informacje o wszystkich władcach Wielkiej Brytanii. Spodziewałam się po tej książce czegoś innego niż dostałam. Myślałam, że życie monarchów zostanie w piękny, kwiecisty sposób opisane, będzie pełne ciekawostek i skandali. Dostałam jednak suche informacje rojące się od powiązań rodzinnych i dat. Z jednej strony szkoda, bo nie jest to jakaś wciągająca powieść. Z drugiej jednak jest to świetny poczet władców, który zawiera same potrzebne informacje, z którego można czerpać wiedzę.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Novae Res.

Moja ocena:
9/10  

1 komentarz:

  1. Dla wielbicieli gatunku i tematyki, będzie to interesujący tytuł.

    OdpowiedzUsuń