piątek, 2 marca 2018

Ania z Zielonego Wzgórza

Tytuł: Ania z Zielonego Wzgórza
Tytuł oryginału: Anne of Green Gables
Cykl: Ania z Zielonego Wzgórza (1)
Seria: Klasyka Literatury
Autor: Lucy Maud Montgomery
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 464
Wydawnictwo: Wilga

"Czy to nie przyjemnie, że jest tak dużo rzeczy, które jeszcze poznamy? To właśnie sprawia, że ja się tak cieszę życiem... świat jest taki ciekawy... Nie byłby taki ani w połowie, gdybyśmy wszystko o nim wiedzieli, prawda?"

Kto nie zna Ani z Zielonego Wzgórza. Znała ją moja mama, a ja sama przeczytałam ją w wieku dziecięcym. Powieść Lucy Maud Montgomery zalicza się do tych książek, które przeszły na stałe do historii literatury. Od kiedy tylko poznałam perypetie małej Ani, rudy kolor oraz wpadanie co rusz w kłopoty kojarzą mi się właśnie z nią.

  
"Przyjemniej jest mieć ukochane, piękne myśli i przechowywać je w swym sercu jak skarby. Nie chcę, by inni je wyśmiewali lub dziwili się im.

Ania z Zielonego Wzgórza to ciągłe pasmo zdziwień i niespodzianek. Najpierw to pani Linde jest zdumiona, że Maryla i Mateusz Cuthbertowie chcą przygarnąć do siebie dziecko. Następnie Mateusz jest niezwykle zdziwiony, że zamiast chłopca zastaje na stacji dziewczynkę. Później zdziwiona jest Maryla, która poznaje Anię. Ostatecznie to rudowłosa dziewczynka zostaje zaskoczona miłą niespodzianką, że ktoś w końcu ją chcę i że będzie miała okazję spotkać szczęście na Zielonym Wzgórzu.

  
"Pamiętaj, że wszystko można zacząć od nowa. Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów.

Ania jest wyjątkowo niesforną dziewczynką o wściekle rudych włosach i dobrym sercu. Jest skora do żartów i gadulstwa, które nie raz przysparza jej kłopotów. Ponad wszystko kocha Mateusza i Marylę, którzy jako jedyni zapewnili jej prawdziwy dom. Ania urzeka wszystkich dziecięcą radością życia i bujną wyobraźnią, a także niepoprawnym marzycielstwem i pragnieniem poprawy. Ania to dziewczynka o niewinnym sercu i czystej duszy, nieskażonej jeszcze błędami dorosłych. Nie znam nikogo, kto nie kocha tego uroczego rudzielca.

  
"Gdzieś musi być granica błędów do popełnienia przez jedną osobę.

Ania z Zielonego Wzgórza to powieść, którą większość z nas poznała we wczesnym bądź późnym dzieciństwie. Nie jest to jednak tylko książka dla dzieci. Moim zdaniem to historia uniwersalna, która może spodobać się każdemu w każdym wieku. Autorka stworzyła nietypową powieść z cudownym sielankowym klimatem, oryginalnymi bohaterami, wywołującą wiele emocji.

Za możliwość przeczytania książki i przypomnienie sobie dzieciństwa dziękuję Wydawnictwu Wilga.

Moja ocena:
10/10   

5 komentarzy:

 1. Jedna z moich ulubionych książek dzieciństwa ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Aż wstyd się przyznać ale nie czytałam... Mam nadzieję, że w końcu uda mi się nadrobić tą straszną zaległość!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę, że wraca moda na Anię :D Dużo osób ostatnio recenzuję tę książkę, a ja już czytałam ją wiele razy, bo po prostu uwielbiam <3

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniała, muszę wrócić kiedyś do całej serii ;)

  OdpowiedzUsuń