sobota, 17 marca 2018

Ta kobieta

Tytuł: Ta kobieta
Autor: Elżbieta Stępień
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 244
Wydawnictwo: Białe Pióro
Patronat: Królewskie Recenzje

"Pił, od kiedy pamiętała. Zadziwiające, że przed ślubem ignorowała niepokojące sygnały. Była zakochana i robiła wszystko, aby nie stracić tej miłości. Prawdę mówi przysłowie, że miłość jest ślepa. Nie chciała widzieć tego, jak ciągnie go do alkoholu. Potem uwierzyła, że zmieni się dla niej, przecież tak go kochała."

Amelia jest spełnioną zawodowo nauczycielką, kochającą matką trójki dzieci i... ofiarą swojego męża. Jej życie to koszmar, którego nikt nie jest w stanie przerwać. Mężczyzna jest alkoholikiem. Często się awanturuje. Jednak tym razem jest jeszcze gorzej niż zwykle. Nie wytrzymując tego, kobieta wychodzi z domu w zimny wieczór. Skutki tej ucieczki mogłyby być tragiczne, gdyby nie pomoc przypadkowego mężczyzny.


"Była przecież dobrą żoną, matką. Zawsze mógł na nią liczyć. Nie raz wyciągała go z kłopotów. Starała się bardzo, ale on był ciągle niezadowolony i rozdrażniony." 

Dzień po tym incydencie mąż wie, że przesadził i nie może pozwolić na to by wszystko się wydało. Udaje kochanego męża, a całą winę zgania na żonę tłumacząc zaistniały incydent jej nierozważnością. Kobieta nie protestuje, a mężczyzna zaczyna wykorzystywać jej słabość. Dręczy ją psychicznie, obwinia ją o wszystko, nawet o swój alkoholizm, nawet dzieci buntuje przeciwko niej.... 

Amelia długo nie potrafi sama przed sobą przyznać, że tak dłużej nie może być. Jest zagubiona. Wstyd, bezradność i poczucie winy sprawiają, że jest słaba i coraz to bardziej pozwala mężowi na manipulacje. A on robi to bez skrupułów. Przemoc psychiczna jest najgorsza jaką stosuje mąż. Odbiera ona Amelii całą chęć do życia. Czy do kobiety w końcu dotrze, że tak na prawdę ona w niczym nie jest winna? Czy pozwoli sobie pomóc i zdecyduje się na szczęśliwe życie?

  
"Idąc do dzieci próbowała uspokoić rozdygotane ręce. Jak to możliwe, że ciągle powtarzała te same błędy, wierzyła mu, ufała a on upokarzał ją coraz bardziej? Weszła do pokoju dzieci. Były tam wszystkie. Roztrzęsionymi dłońmi próbowała je przytulić. Nie dała rady… Zakryła oczy i dzieci usłyszały głośny szloch. Płakały razem z nią." 

Ta kobieta to niezwykle mocna i poruszająca książka. Trzyma w napięciu od początku do samego końca. Autorka w brutalnie szczery i prawdziwy sposób przedstawiła problem jakim jest alkoholizm. Ale nie tylko, bo poruszyła tutaj także kilka innych kluczowych kwestii- znęcanie się psychiczne, manipulacja, zastraszanie, izolowanie... Książka wpływa na emocje i daje do myślenia. Pozwala zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad swoim życiem.


Nie wiem czy pamiętacie, ale ta książka jest pod moim patronatem. Po raz pierwszy, to właśnie na tej książce, znalazło się logo mojego bloga. Jestem tak szczęśliwa! A ponadto dumna. Bo ta książka jest niezwykle wartościowa. 
Za książkę i możliwość objęcia jej patronatem dziękuję Wydawnictwu Białe Pióro.
  
Moja ocena:
10/10  

8 komentarzy:

 1. Jestem bardzo ciekawa tej książki i bardzo się cieszę, bo już wkrótce będę miała możliwość zaspokojenia swojej ciekawości.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratulacje:)
  pozdrawiam serdecznie z nad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dopisałam tę książkę do swojej listy. Coś czuję, że może mi się spodobać. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię książki o takiej "ciężkiej" tematyce, kryjące w sobie jakiś morał, więc tą pozycję zapisuję sobie razem ze czerwonym wykrzyknikiem :D Gratuluję patronatu, mogę sobie tylko wyobrażać jak wspaniałe musibgyc zobaczyć własne logo na wspaniałej książce ;)

  biblioteka-wspomnien.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Ostatnio za dużo jest tych bab w tytułach... tych wszystkich dziewczyn i kobiet. Tytuł mnie odstrasza :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi całkiem interesująco ;)

  OdpowiedzUsuń